Univerzita Pardubice

Jubilejní 100. výstava v univerzitní galerii: Suchánkovo largo nostalgico

05.12.2017
Na výstavě Vladimíra Suchánka v Galerii Univerzity Pardubice je k vidění i Louis Armstrong
Foto: A. Zeiner
Do univerzitní galerie si v těchto dnech můžete zajít na jubilejní 100. výstavu. Studentům, zaměstnancům i veřejnosti se tu představuje uznávaný pražský autor Vladimír Suchánek Setkávání s jeho grafikou je vždy hlubokým zážitkem. Je to proto, že jeho práce jsou mnohovrstevnaté a brání se jakémukoliv jednoznačnému výkladu. Ponořit se do nich a do své fantazie můžete až do 20. ledna příštího roku.

Vladimíru Suchánkovi se skvěle daří vyjádřit atmosféru tajemství, neurčitosti, nostalgie a smutku z neúprosně plynoucího času. Přispívá k tomu po stránce formální i decentní barevnost: tlumené tóny šedé, zelené, fialové a hnědé barvy, v posledním období také hluboká čerň kombinovaná s křehkou bílou kresbou.

Výstavu můžete navštívit do 20. 1. 2018

Představuje litografickou tvorbu

Techniku, kterou Suchánek používá, je litografie. Je to tisk z kamene, však se mu také v počátcích říkalo kamenotisk či kamenopis. Umělec pracuje technikou lavírované litografie, při níž obraz vzniká rozmýváním litografické tuše na kameni. Tisk se ve výsledku blíží akvarelové malbě, kterou Suchánek používá už ve své předchozí tvorbě, kdy technikou lavírovaných kreseb zachycoval krajinu pražské periferie a Orlických hor.

Vladimír Suchánek si v polovině šedesátých let zařídil vlastní litografický lis a počal experimentovat s tiskem z kamene. Zůstal této technice věrný dodnes.

Litografické tvorbě však předcházelo období abstrakce, období hledání nových výrazových a technických možností. Suchánek stejně jako celá řada významných umělců 60. let experimentoval v technikách strukturální grafiky a monotypu. Počátkem 70. let se do Suchánkovy grafiky navrací figura. Jsou to převážně obrazy žen, křehkých a tajemných bytostí, většinou nehybně spočívajících na jednom místě. Vyčkávají a jitří svou nehybností naši fantazii jako postavy na starých daguerrotypiích a fotografiích 19. století.

Povídání o autorovi
Foto: A. Zeiner

Autor vybízí k divákově spolupráci

Suchánkovy grafiky jsou návratem do světa epochy fin de siècle přelomu 19. a 20. století, věku nového elegantního světa, světa nových vynálezů a nadějí, světa, který je z dnešního hlediska vnímán málem idylicky.

Svět 20. a 21. století, plný surovostí a násilí dvou strašných světových válek a nekončících lokálních konfliktů měl teprve přijít.

Suchánkovy grafiky neříkají nic naplno a dávají divákovi prostor pro jeho vlastní fantazii. Rádi se k nim opakovaně vracíme, a to se nedá říci o velké části soudobé grafické produkce.

Suchánkovy grafiky jsou stopami prchavých chvil, které autor zaznamenal, jsou to stopy ducha, jsou to útržky událostí a fragmenty světa autorových snů. Vybízí k divákově spolupráci. Sám autor říká: „Mně postačí, když se mé grafické listy setkají s citlivým divákem, kterého vzrušuje stejný úhel pohledu na svět, na děje a jejich objekty, který má stejné radosti i obavy. Ten snad v nich nalezne ozvěnu svých představ, snů a pocitů.“

Autor: Mgr. Lubomír Netušil
kurátor Galerie Univerzity Pardubice

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:

komentáře provozovány na Disqus