Univerzita Pardubice

Na výstavě v Červené věži v Litomyšli se představují mladí a talentovaní umělci

09.11.2017
Zhlédnout ukázky prací mladých autorů je možné do 17. listopadu
Zhlédnout ukázky prací mladých autorů je možné do 17. listopadu
Foto: Fotoarchiv Univerzity Pardubice
Ještě pár dní zůstává na prohlídku výstavy (O)kraje v Červené věži v areálu Fakulty restaurování v Litomyšli, kde své malby a kresby s motivy dvou výjimečných míst vystavují nadějní mladí umělci. Až do 17. listopadu tak máte možnost projít se pomyslně specifickými lokalitami hospitalu v Kuksu či městem Litomyšl a zahledět se do míst, jak je vidí tito umělci, a obdivovat jejich umění a talent.

Ve svých pracích se autoři věnovali realistickému zobrazení krajiny a krajinných výseků, s částmi architektury v ní zasazené jako chalupy, statky či části hospitalu v Kuksu, nebo výseky „městské krajiny“ v Litomyšli. Pohled na ně je vždy přitom zaostřen netradičně jaksi na okraj – tedy spíše mimo prvoplánově se nabízející, ústřední dominantní motivy obou míst.

Krajina střídá městskou zástavbu

Litomyšlské veřejnosti se umělci představují poprvé
Litomyšlské veřejnosti se umělci představují poprvé
Foto: Fotoarchiv Univerzity Pardubice
V obrázcích se tak setkáváme s detaily přírodních scenérií, kde je zásah člověka patrný jen okrajově – polní cesta lemovaná starými pokřivenými lampami, vybledlé cedule u zdi plotu, který dělí pole a louky od umělé barokní zahrady hospitalu. Hluboké, perspektivní průhledy, tak typické a všudypřítomné na Kuksu, v jeho zahradě i v bezprostředním okolí celého areálu hospitalu, se na výstavě střídají s motivy nahuštěné zástavby maloměstské scenérie z Litomyšle, kde se oproti výrazné perspektivě pohledů z Kuksu naopak uplatňuje řada plánů zástavby za sebou v semknutém, omezeném prostoru a hloubce.
Pohled na výstavu v Červené věži
Pohled na výstavu v Červené věži
Foto: Fotoarchiv Univerzity Pardubice

Zachycení typické charakteristiky místa

Nalezneme zde jak svižné, kresebné nebo akvarelové skicy, které ovšem fungují jako hotová díla, tak i propracovanější výjevy provedené malbou v technikách akvarelu nebo tempery. Jde souhrnně o jakési mapování místa, jeho genia loci, ve snaze zachytit právě onu typickou charakteristiku pro to které vybrané místo.

Výstava nazvaná (O)kraje je přístupná do pátku 17. listopadu do 15 hodin v muzeu v Červené věži v areálu Fakulty restaurování v Litomyšli. 

Autor: Mgr. Zuzana Paulusová
Oddělení propagace a vnějších vztahů UPa


Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:

komentáře provozovány na Disqus