Univerzita Pardubice

Alena Laufrová je malířkou, která píše verše

18.04.2018
Malířka Alena Laufrová má ráda i poezii a píše vlastní básně.
Foto: A. Zeiner
Grafika a pastely od akademické malířky Aleny Laufrové jsou momentálně k vidění v Galerii Univerzity Pardubice. Autorka je zvyklá si své dílo představovat sama a nejinak tomu bylo i na vernisáži 10. dubna. Na samotný závěr své řeči navíc umělkyně připojila několik vlastních veršů.

Alena Laufrová vystudovala Vysokou školu umělecko-průmyslovou v Praze, konkrétně ilustrační a užitkovou grafiku, a to pod vedením českého malíře a ilustrátora profesora Zdeňka Sklenáře. Autorka své dílo kromě tuzemska vystavuje také v zahraničí. Její tvorba byla k vidění v Polsku, Španělsku, Litvě či Spojených státech amerických. Je zastoupena ve sbírkách Památníku národního písemnictví a v Národní galerii v Praze, v Ermitáži v Leningradu, v Národním muzeu ve Washingtonu apod.

Vernisáž výstavy: Alena Laufrová: Grafika, pastely
Foto: A. Zeiner

Práci vystavující autorky popisuje kurátor výstav pardubické univerzitní galerie Mgr. Lubomír Netušil takto: „Jako grafička se trvale vyjadřuje vlastní kombinací suché jehly s leptem, a to v tlumeném tónování, což charakterizuje její volné grafické listy, např. s pražskými motivy. Ve volné grafice řazené do stále obnovovaných cyklů o předjaří v přírodě, kdy sahá až na samé sebezpytné dno, rozevírá soutěsku stromu života, aby šla ruku v ruce s dvojicí zamilovaných a ještě zachytila toho, kdo hodlá utonout v osamění. Alena Laufrová jde za světlem a tomu se musí podvolit i materiál – pracuje v měkkém podloží narušeného papíru v slepotisku s tiskařskou barvou, pastelkou a tuší.

Alena Laufrová předčítá své verše.
Foto: A. Zeiner

Členkou sdružení Hollar se stala ještě před rokem 1990. Za svou práci obdržela i několik vyznamenání a pyšní se i oceněním Grafika roku z roku 2004 či 2009. Pražská rodačka je všestrannou umělkyní a kromě kresby, která je její životní náplní, se věnuje také poezii a ochotnickému divadlu ve Werichově vile v Praze.

Výstava grafik a pastelů Aleny Laufrové potrvá do 25. května 2018. Univerzitní galerie je otevřena od pondělí do pátku a vstup je zdarma.

Úvodní slovo autorky

Milí přátelé, v malé příloze k pozvánce na výstavu popisuji, jak jsem se od klasické techniky leptu a suché jehly dostala k technice, kterou označuji jako kombinovaný slepotisk. Od něj jsem se postupně dostala k pastelu, většinou kombinovaném s kresbou. Byla jsem k tomu tehdy donucena vnějšími okolnostmi, ale i to může být jedna z cest, která vede k nějakému posunu. Tematicky jsem však z cesty neuhnula. Stále mne zajímají přírodní motivy i děje, které v ní probíhají, mezilidské vztahy – dvojice a to, co se mezi nimi odehrává a Hlavy, jako symboly emocí. Celoživotní inspirací je pro mne poezie. Také jako diplomovou práci jsem si už před lety zvolila ilustrace k Hrubínově Romanci pro křídlovku. Můj milovaný profesor Zdeněk Sklenář prosadil jako člen výtvarné komise tehdejšího nakladatelství Československý spisovatel, aby Romance vyšla knižně. Otevřel mi, stejně jako jiným svým žákům, možnost s tímto nakladatelstvím občas spolupracovat. Sama také poezii píši a minulý rok, díky iniciativě mého staršího spolužáka Karla Demela, vyšla naše společná knížka s názvem Dvojí záznam. Jsou v ní uveřejněny paralelně jeho kresby a grafiky… a moje verše.

Autor: Ing. Valerie Wágnerová
mluvčí UPa

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:

komentáře provozovány na Disqus