Univerzita Pardubice

Na univerzitě se jela veslařská ergoregata. Padly hned tři české rekordy

16.02.2017
Sportovní hala Univerzity Pardubice se zaplnila 12 závodními trenažery. Jelo se 13 kategorií
Sportovní hala Univerzity Pardubice se zaplnila 12 závodními trenažery. Jelo se 13 kategorií
Foto: P. Bílek
Tělocvičny Univerzity Pardubice hostily na konci ledna III. kolo Poháru České republiky 2016–2017 v jízdě na veslařském trenažeru. Po úspěšném loňském ročníku tuto akci již podruhé pořádal Univerzitní sportovní klub Pardubice ve spolupráci s Univerzitou Pardubice, za podpory Statutárního města Pardubice a Pardubického kraje. A že se bylo na co dívat. Závodníci zajeli rovnou tři české rekordy ve dvou kategoriích.

V sobotu 28. ledna 2017 se do sportovní haly Univerzity Pardubice sjelo 246 registrovaných závodníků z celé České republiky. Závodilo se totiž ve 13 kategoriích: zdravotně hendikepovaní, žákyně, žáci, dorostenky, dorostenci, juniorky, junioři, ženy lehké váhy, muži lehké váhy, ženy, muži, ženy masters a muži masters.

Bodovali zdravotně hendikepovaní

Josef Piksa a Jan Herman s trenéry
Josef Piksa a Jan Herman s trenéry
Foto: P. Bílek
Vysoká úroveň závodníků, kde nechyběli veslařští olympionici, medailisti z loňského juniorského mistrovství světa či mistryně Evropy 2016 na kajaku Sofie Kinclová, přinesla tři české rekordy. Dva české rekordy padly v kategorii zdravotně handicapovaných na vzdálenost 1000 m zásluhou závodníků 1. Centra zdravotně postižených jižních Čech. Vozíčkář Jan Herman ho vytvořil ve třídě A časem 4:53,5 minuty, Naděžda Bariová se zrakovým postižením zajela rekord ve věkové kategorii do 15 let – 5:13,6 minuty. Další rekord padl v kategorii masters 70 až 79 let. Téměř dvaasedmdesátiletý Jan Píro z KVM 1881 zdolal trať v délce 2000 m v rekordním čase 7:32,6 minuty.

Závodili i akademici

Závodníci v kategorii muži masters
Závodníci v kategorii muži masters
Foto: P. Bílek
„Na půdě Univerzity Pardubice již několik let úspěšně funguje oddíl veslování, jehož členskou základnu tvoří především studenti a zaměstnanci naší univerzity. Proto jsme se v rámci tohoto podniku rozhodli uspořádat i vložený závod akademiků,“ dodává k akci Mgr. Tomáš Macas, Ph.D., vedoucí Katedry tělovýchovy a sportu Univerzity Pardubice a zároveň i vedoucí oddílu veslování na Univerzitě Pardubice.
Nejlepší akademici
Nejlepší akademici
Foto: P. Bílek

A akademici se mezi profesionály určitě neztratili. Vložený závod akademiků vyhrál student Dopravní fakulty Jana Pernera Univerzity Pardubice a člen USK Pardubice Jan Němec. S dosaženým časem 6:49 minuty však spokojený nebyl: „Mohlo to být rychlejší, čekal jsem čas pod 6:40. Když to stíhám se školou a prací, tak trénuji třeba třikrát týdně, ale teď – vzhledem ke zkouškovému období – jen jednou nebo dvakrát.“

Profesor Kalenda na trenažeru
Profesor Kalenda na trenažeru
Foto: P. Bílek

Komfort pro závodníky

Závodníci a trenéři v Pardubicích ocenili především výborné podmínky odpovídající takto významné akci. Organizátoři se mohli opřít o sportovní kampus Univerzity Pardubice a jeho rozsáhlé parkovací prostory, sociální zázemí a dvě moderní sportovní haly. V soutěžní hale bylo rozmístěno 12 závodních trenažerů Concept 2, časomíra a hlediště s projekcí pro diváky. Nadstandardním komfortem pak byla hala sloužící k rozcvičení, rozveslování a tzv. vyjetí závodníků po závodu. Zde bylo umístěno dalších 30 veslařských trenažerů, 25 spinningových kol a velké množství gymnastických žíněnek.

Vysoká společenská úroveň akce byla potržena i přítomností vysokých funkcionářů univerzity. Medaile mimo jiné, předal i děkan fakulty chemicko-technologické prof. Ing. Petr Kalenda, CSc. Pan děkan nezapřel svého sportovního ducha a trenažer si i osobně vyzkoušel.

Autor: prof. Ing. Jaromír Vinklárek, Dr., ředitel akce
Katedra obecné a anorganické chemie FChT


Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:

komentáře provozovány na Disqus