Univerzita Pardubice

Na univerzitě se opět jela veslařská ergoregata. V Poháru univerzit zářili na stupních vítězů naši závodníci

08.02.2018
Závodníci dali do závodu všechny síly. V popředí tým Univerzity Pardubice (kategorie muži)
Na konci ledna ovládli sportovní haly Univerzity Pardubice veslaři všech věkových kategorií. Konaly se tu totiž III. kolo Poháru České republiky 2017/18 a II. kolo Poháru univerzit 2017/18 v jízdě na veslařském trenažéru. Za celý den se jich u kormidla postupně vystřídalo více než dvě stě. A hodně vidět byli i zástupci naší univerzity v červených dresech, kteří nejednou stanuli na stupních vítězů.

Akci pro ně poslední lednovou sobotu uspořádal Univerzitní sportovní klub Pardubice ve spolupráci s Univerzitou Pardubice a za podpory Českého veslařského svazu a města Pardubic. Závodilo se ve 13 kategoriích: zdravotně handicapovaní, žákyně, žáci, dorostenky, dorostenci, juniorky, junioři, ženy lehké váhy, muži lehké váhy, ženy, muži, ženy masters a muži masters.

Mezi závodníky byla i olympionička

Oproti minulému ročníku museli i zdravotně handicapovaní sportovci zvládnout na veslařských trenažérech Concept 2 vzdálenost 2 000 metrů. Nejrychlejším z nich byl Václav Trnka (LTA-zrakově handicapovaní) z ČVK Praha, který zvládl ujet trať v čase 7:20,2 minuty.

Tým Univerzity Pardubice

V kategorii žen hned sedm závodnic stlačilo svůj čas pod 7:10 a první dvě dokonce pod 7 minut. Za posledních pět let se takhle dobrý závod v ženské kategorii v Česku nejel. Vítězkou se stala Marie Natálie Jurková před olympioničkou Lenkou Antošovou (obě z VK Slavia Praha). Neztratili se ani pardubičtí veslaři. Kromě několika druhých a třetích míst na stupni nejvyšším stanula juniorka Zuzana Štěpánková z ČVK Pardubice.

Vítězky kategorie ŽENY: zleva L. Antošová, M. N. Jurková a P. Flamíková v doprovodu profesora Petra Kalendy a profesora Jaromíra Vinklárka

Jel se i samostatný závod akademiků

Medaile vyrobené speciálně pro tento závod
V minulých letech byly v prostorách Univerzity Pardubice realizovány již dva úspěšné ročníky „Ergopoháru České republiky“, kde byla do hlavního programu vložena i jedna jízda akademiků.  Jsme hrdí na to, že jako univerzitnímu městu nám bylo svěřeno pořádání samostatného závodu akademiků, a to II. kolo Poháru univerzit 2017/18. Závod byl rozdělen do dvou částí. V první se jelo 7 závodů v kategoriích ženy lehké váhy, muži lehké váhy, ženy a muži. V druhém bloku se uskutečnilo, pro diváky velice atraktivních, 7 závodů na pohyblivých podložkách (SLIDE) v kategoriích čtyřky ženy, čtyřky muži a čtyřky mix (2 ženy + 2 muži).
Kategorii čtyřky mix ovládl tým Univerzity Pardubice, druhá byla Univerzita Karlova a třetí Vysoké učení technické v Brně

Na stupních vítězů byly vidět i barvy Univerzity Pardubice. Zlato zacinkalo naší nejlépe umístěné posádce Anna Kostelníková, Eliška Horníková, Martin Bartošek a Radim Bednář, kteří v časovém limitu 5 minut ujeli na veslařském trenažéru vzdálenost 4 465 metrů. V celkovém bodovém součtu jsme, hlavně díky početnému zastoupení našich veslařů, zvítězili před závodníky z UK Praha a VUT Brno.

Pohled do jedné z hal: zde se závodníci mohli rozveslovat a vyjet po závodech

Výborné podmínky pro závodníky

Závodníci a trenéři si v Pardubicích, obdobně jako v minulých letech, pochvalovali výborné podmínky odpovídající takto významné akci. Organizátoři se mohli opřít o sportovní kampus Univerzity Pardubice a jeho rozsáhlé parkovací prostory, sociální zázemí a dvě moderní sportovní haly. Nadstandardním komfortem pak byl i prostor pro rozcvičení, rozveslování a tzv. vyjetí závodníků po závodu. Zde bylo umístěno dalších 30 veslařských trenažérů, 25 spinningových kol a množství gymnastických žíněnek. Vysoká společenská úroveň akce byla podtržena například i přítomností děkana Fakulty chemicko-technologické prof. Ing. Petra Kalendy, CSc., který osobně předával medaile ručně zhotovené pouze pro tuto příležitost.

Autor: prof. Ing. Jaromír Vinklárek, Dr., ředitel akce