Univerzita Pardubice

Charitativní běh lámal rekordy, startovné šlo na výzkum léčby poranění míchy

26.06.2018
Letošního běhu se účastnilo přes sto tisíc běžců na celé planetě
Foto: Fotoarchiv Univerzity Pardubice
Pátý ročník běhu pro dobrou věc Wings for Life World Run přilákal letos přes sto tisíc registrovaných běžců a vozíčkářů. Dohromady účastníci zdolali 934 484 km. Vybrané startovné šlo na výzkum léčby poranění míchy, a nejen tento dobročinný nádech zajistil běžcům na pět a půl hodiny nezapomenutelné momenty po celé zeměkouli. Akci podpořili i běžci v Pardubicích.

Běhu Wings for Life World Run se může účastnit každý – vůbec nezáleží na úrovni fyzické zdatnosti nebo běžeckých schopnostech. A i proto se do této akce během let zapojilo už přes půl milionu lidí z celého světa – od domorodců z Amazonie v tradičních úborech přes ministerského předsedu, až po slavná jména, jako je bývalý pilot a legenda Formule 1 Niki Lauda, vítěz Dakaru Matthias Walkner, trojnásobná mistryně světa v Iron Manech Daniela Ryf, jachtař a vítěz Poháru Amerik Jimmy Spithill, nebo olympijští a paralympijští vítězové. Namátkou jmenujme třeba lyžaře Aksel Lund Svindala, který tentokrát řídil Catcher Car pro běh ve Wings for Life World Run aplikaci.

Běhá se ve dne i v noci po celém světě

Krása tohoto běhu je také v tom, že závod začne po celém světě ve stejný čas. Ať je noc či den, slunečno nebo průtrž mračen. Běželo se od Austrálie po Kolumbii, od Velké Británie po Kazachstán a všude byl stejný formát. Běžci utíkali před postupně zrychlujícím autem (Catcher Car), které po předjetí vyřadilo účastníka ze závodu. „V Pardubicích se letos registrovalo třicet běžců, někteří dorazili až z Polska, Německa a Slovinska.  Vybralo se přes deset tisíc korun,“ říká Ing. Jan Němec, spoluorganizátor běhu v Pardubicích a zároveň student doktorského studia na Dopravní fakultě Jana Pernera.

Závod začíná na celém světě ve stejný čas. Někde je ráno, někde noc.
Foto: Fotoarchiv Univerzity Pardubice

Vozíčkář zdolal téměř 100 kilometrů

Nejdále se i letos (podruhé za sebou) dostal švédský vozíčkář Aron Anderson, který si jako startovní lokaci vybral Sunrise v USA a před autem se udržel neuvěřitelných 89.85 km. „Byl jsem hrozně unavený, ale snažil jsem se do toho jít až na doraz. Říkal jsem si, že se tím možná vybere ještě o kousek větší množství peněz a dokážeme ještě o trochu víc. Všechno mě bolí, ale pocit mám skvělý!” řekl po běhu dojatý Anderson, který má nyní na kontě dvě nejdelší vzdálenosti v historii této akce.

Mezi ženami pak byla nejlepší běžkyně Vera Nunes z Portugalska, která startovala v Mnichově a pokořila 53.78 km. Mimochodem, druhá Chorvatka Nikolina Šustić za ní zaostala jen o 50 metrů.

Díky běhu chtějí posunout výzkum

Veškeré startovné, včetně darovaných peněz, jde na nadaci Wings for Life – což jen letos bylo přes 3 000 000 eur. Ředitel celé akce, Marc Herremans, který je na vozíku, letošní akci okomentoval slovy: „Běh Wings for Life World Run pro mě znamená strašně moc. Jsem od pasu dolů ochrnutý kvůli nehodě na kole a kvůli tomu a zdravotním komplikacím s tím spojeným jsem přišel o mnoho dobrých přátel. V minulosti navíc dostával výzkum léčby poranění míchy celkem málo pozornosti, a tak je čas to změnit. Chtěl bych poděkovat každému, kdo běžel nebo tuto akci podpořil. Jsem si jistý, že jednoho dne najdeme lék a bude to díky vám. Během Wings for Life nejen životy měníte, ale i zachraňujete.”

Více informací k běhu včetně výsledků a dalšího chystaného ročníku najdete na stránkách www.wingsforlifeworldrun.com

Autor: Ing. Jan Němec
student doktorského programu na DFJP
organizátor běhu WFL v Pardubicích