Univerzita Pardubice

Tradiční pokrmy, tetování hennou či řecký tanec. Studenti vyrazili na cestu kolem světa

22.06.2017
Na Cestě kolem světa před dopravní fakultou jste se mohli zastavit třeba v Mexiku
Na Cestě kolem světa před dopravní fakultou jste se mohli zastavit třeba v Mexiku
Foto: A. Zeiner
„Cesta kolem světa“ je název workshopu studentů druhého a prvního ročníku oboru Humanitních studií Fakulty filozofické. Zapojili se s ním do Multikulturního týdne, jímž Pardubice ožívají tradičně v květnu. S realizací festivalu studenti pomáhají každoročně formou dobrovolnické činnosti či praxe. Letos ho navíc obohatili multikulturním setkáním. A tak bylo před budovou Dopravní fakulty Jana Pernera hodně živo. Cestovalo se napříč kontinenty a objevovalo se několik zemí.

Studentský projekt měl prostý záměr – a to seznámit veřejnost s několika navzájem odlišnými kulturami vybraných zemí z celého světa. Návštěvníci tak mohli nahlédnout pod pomyslnou pokličku několika zemí. Z jihoamerických států se jednalo o Brazílii a Mexiko. Mezi reprezentanty Evropy patřily Španělsko, Francie, Řecko a mrazivé Rusko. Jediným zástupcem africké kultury byla Nigérie. Obdivovatelé Asie se podívali do Arménie, Vietnamu a Japonska.

Na návštěvě ve Vietnamu
Na návštěvě ve Vietnamu
Foto: A. Zeiner

Ochutnávaly se cizokrajné pokrmy

Zastávka u dědečka Mrazíčka
Zastávka u dědečka Mrazíčka
Foto: A. Zeiner
Na samotný závěr bohatého programu Multikulturního týdne, který v Pardubicích probíhal od 12. do 17. května, si studenti pro návštěvníky připravili bohatý program, plný cizokrajných pokrmů, výrobků a zvyků. Nechyběla ani základní fakta o každém státě, pro děti i hravé dospělé byly připraveny aktivity v podobě kvízů, hádanek, přiřazování pojmů a dalších zajímavostí.
Připravena byla spousta kvízů a her
Připravena byla spousta kvízů a her
Foto: A. Zeiner

Na své si přišli i milovníci dobrého jídla a pití, protože se to tu pochutinami a laskominami jen hemžilo. Dorty, tradiční sladkosti, typické pokrmy, výborná brazilská káva, anebo čerstvé freshe z exotického ovoce. Vybral si prostě každý.

Tetovalo se i hennou
Tetovalo se i hennou
Foto: A. Zeiner

Vyráběly se lapače snů

A kdo si chtěl udržet linii do plavek, mohl se nechat skolit japonskými judistkami, nebo střílet do branky jako Lionel Messi. Pro nadšence rytmických pohybů byla připravena lekce tradičního řeckého tance. Mnozí z příchozích se pyšní fotografií s Mrazíkem. Toužíte po tetování, ale máte strach z bolesti? V tomto případě na vás na stanovištích Nigérie a Arménie čekalo dočasné tetování neboli henna. Koho trápí zlé sny, přelstí je vlastnoručně vyrobeným lapačem snů. Celou atmosféru dotvořili slovem neoplývající mimové z Francie. 

Zajímali se vysokoškoláci i veřejnost

Aktivity byly primárně připraveny pro základní a střední školy, které byly pozvány. Pro zklamání studentů, žádná ze škol nedorazila. I přes to všechno byla návštěvnost hojně zastoupena vysokoškoláky, pedagogy i širokou veřejností. Na některých stanovištích se dokonce tvořily občasné fronty. Studenti ale vše zvládli s naprostou lehkostí a přehledem. Workshopu navíc přálo slunečné počasí doprovázené tropickými teplotami. Celá akce tak nakonec dopadla velmi dobře a všichni si ji pochvalovali. „Děkujeme všem návštěvníkům, pořádajícím studentům a především organizátorce paní Mgr. Lucii Hájkové za společně strávený multikulturní čas. Těšíme se někdy příště, na viděnou!“

Autor: Aneta Čížková
studentka 1. ročníku oboru Humanitní studia FF


Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:

komentáře provozovány na Disqus