Univerzita Pardubice

Studenti i zaměstnanci oslavili výročí programu Erasmus+

06.11.2017
Čeští i zahraniční studenti vzpomínali na svůj Erasmus. Současně slavili 30 let tohoto programu
Čeští i zahraniční studenti vzpomínali na svůj Erasmus. Současně slavili 30 let tohoto programu
Foto: A. Zeiner
Program Erasmus+, který podporuje zahraniční mobilitu a spolupráci ve vzdělávání, je jedním z nejúspěšnějších evropských programů vůbec. Univerzita Pardubice do něho vstoupila v roce 1997, a proto se připojila k letošním oslavám celkových 30 let jeho existence. Nejdříve uspořádala setkání ErasmusFest a o pár dnů později se zahraniční i čeští studenti připojili k celorepublikovému vlajkovému průvodu.

Už 20 let mají všichni studenti Univerzity Pardubice možnost během svého studia vycestovat na jeden nebo dva semestry na některou z více než 220 partnerských univerzit a absolvovat tak část svého studia v zahraničí. Pokud splní podmínky kladené na účastníky programu Erasmus, získají na takový pobyt finanční prostředky, které financování zahraničního studijního pobytu významně ulehčí. I tak zůstává mnoho otázek, na které musí budoucí Erasmus studenti nalézt odpověď, než se definitivně rozhodnou výjezd absolvovat. „Takovýmto rozhodováním prochází každý. Chtěli jsme proto studentům ukázat, že to není nic neobvyklého a počáteční obavy jsou běžné,“ říká Mgr. Jana Voltrová, institucionální koordinátor programu Erasmus na Univerzitě Pardubice, a pokračuje: „Osobní rozhovory se studenty, kteří se ze studijního pobytu nebo Erasmus praktické stáže už vrátili, a zahraničními studenty, kteří svůj Erasmus pobyt na Univerzitě Pardubice právě prožívají, mohou zatím váhajícím studentům pomoci rozhodnout se, jestli je zahraniční pobyt pro ně dobrou volbou.“ 

Přemýšlíte, že také vyrazíte na Erasmus? Nechte se přesvědčit a zaposlouchejte se do rozhovorů s jeho několika účastníky.

Sdělovaly se zážitky a zkušenosti
Sdělovaly se zážitky a zkušenosti
Foto: A. Zeiner

ErasmusFest aneb Díky za výjezdy

Studenti se podepisovali na Erasmus Wall
Studenti se podepisovali na Erasmus Wall
Foto: A. Zeiner
Fotili se ve speciálním fotokoutku
Fotili se ve speciálním fotokoutku
Foto: A. Zeiner
Ve čtvrtek 5. října se tak studenti i zaměstnanci – bývalí, stávající i potencionální účastníci programu Erasmus sešli na čtyřhodinovém programu ve foyer Dopravní fakulty Jana Pernera. Ten se nesl ve znamení zajímavých rozhovorů s moderátorem Ondřejem Srbem z oddělení pro rozvoj a mezinárodní vztahy, prezentací zahraničních univerzit na velké obrazovce, osobních rozhovorů mezi účastníky i rychlých „speed datingových“ výměn informací. Studenti i zvláštní hosté – např. ze spolupracujících Europe Direct, Alliance Francaise nebo hostující akademičky z Armenian State Pedagogical University v Jerevanu – ochutnali jídla z různých evropských zemí, připravená zahraničními studenty, nebo  muffiny s logem 30 let Erasmus+. Mohli se zvěčnit otiskem své ruky na Erasmus Wall nebo si pořídit veselou památeční fotografii ve fotokoutku.
A s našimi univerzitními postavami
A s našimi univerzitními postavami
Foto: A. Zeiner
Vlajkový průvod vycházel od kampusu
Vlajkový průvod vycházel od kampusu
Foto: ESN Pardubice
Po vyhlášení výsledků facebookové soutěže, která kampaň ke 30 letům programu Erasmus provázela, začal jako závěrečná část oslavy koncert královéhradeckého hudebního uskupení Electrophonix. Stejně jako – slovy Erasmus studentky Anety Kubů z FES: „Neznám nikoho, kdo by se z Erasmu vrátil s negativní zkušeností. Nikdo nikdy nelitoval!“ – své účasti jistě nelitoval ani nikdo z přítomných na ErasmusFestu.

Pardubicemi prošel průvod studentů

Vlajkový průvod přibližně stovky zahraničních i domácích studentů Univerzity Pardubice jste mohli v ulicích města Pardubice potkat ve středu 18. října mezi 14. a 15. hodinou. Vybrali si trasu od univerzitního kampusu v Polabinách, přes třídu Míru, Pernštýnské náměstí až do parku Na Špici. Studenti se pod taktovkou českých studentů z organizace ESN Pardubice (Erasmus Student Network) připojili k průvodům studentů z univerzit celkem v 11 městech: v Praze, Brně, Ostravě, Olomouci, Plzni, Českých Budějovicích, Liberci, Ústí na Labem, Hradci Králové a Zlíně. Ten náš pardubický průvod jsme zakončili v parku Na Špici piknikem a soutěžemi.

O zážitcích a zkušenostech studentů čtěte v článku zde. Zjistíte, že jet na Erasmus má smysl. 

Autor: Mgr. Věra Albrechtová
Centrum mezinárodních mobilit UPa


Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:

komentáře provozovány na Disqus