Univerzita Pardubice

Španělský student našel na Univerzitě Pardubice opět chuť ke studiu chemie

27.07.2017
Martín přijel na Univerzitu Pardubice ze Španělska. Studoval tu jeden semestr
Martín přijel na Univerzitu Pardubice ze Španělska. Studoval tu jeden semestr
Foto: Flamenco Pardubice
Student Martín David Pruna Ruiz strávil v Pardubicích jeden semestr svého života. Když si vybíral cílovou destinaci, uvažoval i o Velké Británii nebo Itálii. Nakonec zvítězila Česká republika a naše Univerzita Pardubice. S programem Erasmus vycestoval poprvé a v Pardubicích byl maximálně spokojený. Našel tu znovu touhu studovat chemii a na čas se stal platným členem skupiny Flamenco Pardubice.

Martín pochází z městečka Marchena, které leží nedaleko Sevilly v jižní části Španělska, kde na tamní univerzitě studuje chemickou fakultu. Když se rozhodl vycestovat za studiem do zahraničí s programem Erasmus, fakulta mu nabídla několik míst. Chtěl takové, které tolik nezná, a Česká republika mu z nabídky připadala nejzajímavější. „Když jsem »googlil« Pardubice a uviděl tu krajinu a architekturu města a budov, zamiloval jsem se,“ říká student Martín Ruiz, který během studia jednoduše potřeboval „změnit vzduch“.

Studovalo se mu u nás dobře

Jeden semestr strávil Martín na Fakultě chemicko-technologické. „Náš systém je velmi odlišný. Nemáme například ústní zkoušky. V našich kurzech je mnoho studentů, v některých skupinách je nás dokonce i 40. A tady jsem absolvoval kurz, kde nás bylo 10 studentů. I výuka a program jsou tomu přizpůsobeny,“ říká. Během semestru docházel na pět předmětů vyučovaných v angličtině. Velmi ho zaujal například kurz věnovaný imunologii a imunochemickým metodám. Pobyt v Pardubicích mu také znovu pomohl najít motivaci ke studiu chemie, kterou postupně ztrácel, a začal unikat ke svému velkému koníčku – flamencu.

Martín během flamenco večera
Martín během flamenco večera
Foto: Flamenco Pardubice

Čas na poznávání a koníčky 

Tomu se mohl věnovat i během pobytu v Pardubicích. „Jen jsem napsal na facebook Flamenco Pardubice a poslal e-mail majitelce Lence. Domluvili jsme se a pak už jsme si jen vyměňovali znalosti o flamencu a probírali je s tanečníky v jejím studiu,“ vzpomíná Martín. Dokonce se podílel na jednom společném vystoupení, při němž si přítomné publikum okamžitě získal.

Martín spolu s kamarády bodovali v soutěži Czech It Challenge
Martín spolu s kamarády bodovali v soutěži Czech It Challenge
Foto: ESN Pardubice

Kromě studia a flamenca se Martín zapojil i do řady aktivit studentského spolku ESN Pardubice. Rád vzpomíná třeba na Dinner in the Dark, Czech National Evening, Welcome Party, Halloween Party a další aktivity. Organizovaných výletů se ale neúčastnil, chtěl si Česko procestovat radši sám. Spolu s dalšími dvěma kamarády se také přihlásil do soutěže Czech It Challenge, v níž se umístili na třetím místě.

Pardubice doporučuju!

Se studiem i životem v kampusu byl spokojený. I když začátek nebyl jednoduchý. „S některými místními obyvateli jsem se nedomluvil anglicky. Udělal jsem chybu při nákupu jízdenky a nemohl jsem najít někoho, kdo by mi pomohl. Musel jsem navštívit místní dopravní podnik a své chování vysvětlit. Pokutu jsem ale stejně musel zaplatit. A jedno jsem se naučil: 1 jízdenka = 1 autobus. Dneska už se tomuto příběhu směju, ale byla to taková hořká zkušenost,“ popsal svůj zážitek s pardubickým dopravním podnikem Martín.

I tak na otázku, zda by Univerzitu Pardubice doporučil svým kamarádům, odpověděl jasné ANO. „Je to příjemné místo. Adaptace v odlišné kultuře je na začátku vždy těžká, ale Pardubice mi to usnadnily, město je docela klidné a vše, co potřebujete, je opravdu blízko. Lidé jsou velmi ochotní. Pocházím ze silné středomořské kultury a charakter lidí se liší. Flamenco a hudba mi pomohly pochopit, že jsme si podobní. Je fajn, když hledám na mapě a vidím, kde všude mám přátele. Cítil jsem, že jsem tu měl druhý domov. Mám jen slova vděčnosti,“ uzavírá svou zkušenost se studiem a pobytem na Univerzitě Pardubice španělský student.

 

Autor: Mgr. Zuzana Paulusová
Oddělení propagace a vnějších vztahů UPa


Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:

komentáře provozovány na Disqus