Univerzita Pardubice

Studenti a akademici objevovali Indii. Účastnili se také mezinárodní konference

29.06.2018
Docent Martin Fárek přebírá ocenění z rukou rektorky Rai University Dr. Harbeen Arora
Foto: Fotoarchiv Univerzity Pardubice
Studenti a akademičtí pracovníci Univerzity Pardubice odcestovali v letním semestru do Indie, aby prohloubili spolupráci s Rai university v Novém Dillí a zároveň se účastnili mezinárodního ekonomického fóra žen.

Na přelomu dubna a května odletěla pětice vybraných studentů ze tří fakult univerzity (Dopravní fakulty Jana Perenera, Fakulty zdravotnických studií a Fakulty ekonomicko-správní) do Indie. Společně s nimi odcestovali také vysokoškolští pedagogové PhDr. Kateřina Horáčková z Fakulty zdravotnických studií, doc. Mgr. Martin Fárek, Ph.D., z Fakulty filozofické a také prorektorka pro rozvoj Ing. Andrea Koblížková. V rámci zahraničního výjezdu se účastnili akce Discover India 2018. Celá akce navazovala na dlouhodobou partnerskou spolupráci Univerzity Pardubice a Rai university, která tvoří rozsáhlou síť univerzit v Indii.

Přátelské vztahy s rektorkou

„Spolupráce se rozvíjí již čtvrtým rokem. Poprvé jsme navštívili Rai univerzitu v Ahmédabádu v prosinci 2015 v rámci programu Discover India-Objevte Indii. Za tu dobu se vyměnily v Indii a Pardubicích celkem čtyři delegace. Vzájemné návštěvy přinesly nejenom navázání institucionální spolupráce mezi oběma univerzitami, ale i osobní spolupráce a přátelství, zejména s rektorkou univerzity dr. Harbeen Arorou,“ podotýká k historii spolupráce mezi Univerzitou Pardubice a Rai univerzitou její iniciátor doc. Mgr. Martin Fárek, PhD., z Katedry religionistiky Fakulty filozofické.

Studenti a akademičtí pracovníci univerzity v Indii
Foto: Fotoarchiv Univerzity Pardubice

Delegace navštívila konferenci Woman Economic Forum, která se uskutečnila v Novém Dillí, a organizuje ji rektorka Rai university Dr. Harbeen Arora. Na konferenci diskutovalo více než tisíc řečníků ze 120 zemí světa. Spektrum jejich zaměření bylo velmi pestré. Na jednom pódiu vedle sebe stáli významní sportovci, herci, mladí vědci a také laureátka na Nobelovu cenu.

Studenti i akademici vystoupili na konferenci

Možnost být součástí tak velké konference a setkat se s mnoha významnými osobnostmi byl nezapomenutelný zážitek pro všechny. Studenti i akademičtí pracovníci Univerzity Pardubice aktivně vystoupili se svojí zprávou pro svět v různých sekcích konference, např. The Economics of Goodness in Health & Wellness and In Conversation with Leaders of the Decade in Academia či Young Leaders Creating Better World for All.

Prezentace studentky Lucie Omelkové z Fakulty zdravotnických studií
Foto: Fotoarchiv Univerzity Pardubice

Celá účast na konferenci byla neopakovatelným zážitkem spojeným s objevováním nových kultur, získávání informací, sdílením zkušeností a navazováním nových vztahů. Je třeba zdůraznit fakt, že pro většinu studentů se jednalo o první zkušenost s prezentací na velké konferenci a ještě navíc v anglickém jazyce. Velkou odměnou pro všechny bylo ocenění z rukou Dr. Harbeen Arora.

Odborný a kulturní program na indické univerzitě

Po skončení konference následovala druhá část cesty, a to týdenní odborně-kulturní program v rámci „Discover India – Doing Business in India“, který se konal přímo v kampusu Rai University v Novém Dillí. Součástí programu byly workshopy a semináře s širokým odborným spektrem. Velmi zajímavou zkušeností pro všechny zúčastněné bylo seznámení se s filozofií a produkty BioAyurveda. Účastníci měli možnost vlastnoručně připravovat léčivé nápoje pod dohledem lékařů představujících tuto filozofii.

Doktorka Kateřina Horáčková přebírá z rukou rektorky Rai University ocenění
Foto: Fotoarchiv Univerzity Pardubice

Kromě osobního růstu tato cesta přinesla všem mnoho jedinečných zážitků a nových přátelství. Celá delegace si alespoň na chvíli mohla vyzkoušet život v patnáctimilionovém městě a porovnat životní úroveň, rozdílnost kultur a zažít naživo kontrast Evropy s jiným kontinentem. Celá Indie a lidé v ní žijící v nás všech zanechali hluboký dojem ještě dlouho po návratu do České republiky. Věříme, že spolupráce s Rai university bude i nadále pokračovat a podobnou možnost budou mít i další studenti a akademičtí pracovníci z Univerzity Pardubice. Na naše indické přátele se navíc těšíme na akci Summer school 2018.

Autor: PhDr. Kateřina Horáčková
Katedra ošetřovatelství Fakulty zdravotnických studií UPa

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:

komentáře provozovány na Disqus