Univerzita Pardubice

Tvůrci časopisu Souvislosti se sešli se studenty u Lavičky Václava Havla

Tvůrci časopisu Souvislosti se sešli u Lavičky Václava Havla
Foto: Fotoarchiv Univerzity Pardubice
Redaktoři literárního a kulturního čtvrtletníku Souvislosti zavítali začátkem dubna na Univerzitu Pardubice. Se studenty se sešli u Lavičky Václava Havla, aby přiblížili historii revue, fungování redakce v 90. letech a upozornili na problémy v oblasti publikování.

Časopis Souvislosti vychází od roku 1990, své zaměření obměňoval podle preferencí redaktorů a členů redakční rady, kteří se na postech vystřídali. Působili v něm například literární historik a kritik Martin Putna, literární a divadelní kritik Josef Mlejnek nebo básník Antonín Petruželka.

„Časopis vznikl z takových dvou platforem, ještě samizdatových, předlistopadových. Jeden okruh byl okruh kolem Květoslavy Neradové a druhý kolem Josefa Mlejnka. Obě platformy vydávaly jiná periodika. Tyto dva okruhy, když se po listopadu potkaly, tak z nich vznikly Souvislosti,“ řekl šéfredaktor časopisu Martin Valášek.

Časopis změnil tvář

Jednotlivé příspěvky nabídly průřez vývojem revue od jeho vzniku až do současnosti. Petr Šrámek z Katedry literární kultury a slavistiky Fakulty filozofické Univerzity Pardubice se zamyslel nad tím, jak a čím je časopis významný. A zda se to dá nějak změřit nebo spočítat.Naskládal všechny výtisky na sebe a „komín“ měřil něco přes metr a půl.  „Kdybyste výtisky nesli do sběru, dostanete asi třicet pět korun, protože je to asi třicet pět kilo. Doufám, že takhle se to asi změřit nedá,“ zavtipkoval.

Časopis během let změnil také svůj formát a grafický design. „Souvislosti jsou na pohled spíše knížka než časopis, což je vlastně velké specifikum. Najdete málo časopisů, které tuhle tvář mají,“ popisoval vizuál časopisu člen redakce Jakub Krč.

Martin Valášek také upozornil na problém, který se poslední dobou týká literárních časopisů – na tzv. kanibalismus. „Autoři v akademické sféře jsou chtě nechtě nuceni publikovat v jiných odborných časopisech kvůli bodovému hodnocení a vykazování činnosti. Nemohou se pak tolik věnovat volnější literární tvorbě, jak bychom chtěli my i oni.“

Pokrok žene ke změně

Doba internetu a emailové komunikace se podepsala i na redakční práci. Dříve se autoři pravidelně setkávali a diskutovali nad tím, co chtějí publikovat. „Redakce seděly dlouhé hodiny v hospodách nebo kavárnách a hádaly se k smrti nad jedním jediným textem. Bouchaly dveře, lidé přicházeli a odcházeli. Ale dneska můžete dělat časopis skutečně bezkontaktně, na dálku a třeba i z jiné země,“ vysvětloval Jakub Krč.

V souvislosti s moderní dobou a jejími vymoženostmi mluvili přítomní autoři o textech, které se stále zkracují. Čtenáři mění své požadavky na skladbu a typ textu či vizuální stránku. Literární časopisy tomuto přizpůsobují i svou tvorbu.

Setkání s tvůrci literárního časopisu je součástí série akcí nazvané „Budování slovem?“ Přináší cyklus autorských čtení a besed se současnými osobnostmi literární scény. Akci u Lavičky Václava Havla připravila Katedra literární kultury a slavistiky Fakulty filozofické. Projekt podpořilo ministerstvo školství z dotačního programu pro vysoké školy, které díky němu připomínají státní výročí 2018.

Autor: Klára Schäferová, 2. ročník Historicko-literární studia, Fakulta filozofická UPa

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:

komentáře provozovány na Disqus