Univerzita Pardubice

Britská partnerská univerzita uvítala studenty z Pardubic již posedmé

Odborný seminář na UCLan v Prestonu
Foto: Z. Bezdíčková
Deset studentů naší univerzity dostalo v rámci výměnného programu Language and Culture Scheme možnost nejen ochutnat studentský život na Univerzitě Central Lancashire (UCLan) ve Velké Británii, ale seznámit se také s každodenní realitou severoanglického Prestonu.

Úvodní odborný seminář Delie Jackson se zaměřil na typ reklamních kampaní, do kterých investuje stát. Zásadním přínosem výuky bylo multikulturní prostředí, které vneslo do debaty u kulatých stolů různé pohledy a umožnilo studentům nastavit obraz svému vnímání toho, co je akceptovatelné a normální.

Tradice primátorského postu sahá až do 14. století

Primátorské žezlo v rukou studenta FEI
Foto: I. Podlásková
Otestovat váhu primátorského řetězce, posadit se do primátorského křesla, zkoumat podpis královny Alžběty II. v návštěvní knize a dozvědět se detailní informace o tom, co vše obnáší role primátora města Preston, měli studenti šanci se dozvědět hned druhý den. Pan Brian Rollo a jeho žena ochotně a s typickým britským humorem odpovídali na veškeré dotazy našich studentů během téměř dvouhodinové návštěvy jejich úřadu i jednacích prostor zastupitelstva.

Živé vysílání? No problem!

Zdravé sebevědomí a schopnost pohotově reagovat na dotazy prokázali studenti během živého vysílání v nově zařízeném studiu rádia BBC Lancashire v Blackburnu. Tuto unikátní možnost zprostředkovala Lady Milena Grenfell-Baines, která je ve vysílání této stanice pravidelným hostem a dá se říci též vzácným hostem u nás na Univerzitě Pardubice. Otázky směřovaly nejen na samotný pobyt na univerzitě v Prestonu, ale týkaly se také stého výročí založení České republiky, ke kterému tato stanice chystá několik pořadů. Studenti si rovněž prohlédli zázemí a způsob přípravy zpráv a pořadů.

Naši studenti strávili týden na UCLAN a účastnili se vysílání v BBC Lancashire. Jejich zážitky a zkušenosti poslouchejte od času 1:40.

Během pobytu měli studenti možnost porovnat dojmy ze dvou severoanglických velkoměst, Manchesteru a Liverpoolu. Večery trávili spolu se svými „buddies“ z UCLan, z nichž někteří navštíví pardubickou univerzitu v květnu.

Label the Obvious, Dig Deeper

Závěrečné prezentace
Foto: I. Podlásková
Všímat si zjevného a najít informace k hlubšímu pochopení, to bylo zadání projektu v rámci předmětu Language and Culture. Studenti během svého pobytu měli za úkol sledovat různé aspekty britské kultury a po návratu je prezentovat a podpořit dalšími informacemi. Prezentovaná témata se týkala například migrace, respektu k autoritám, britského konceptu zdvořilosti či role monarchie.

Vyjeď, zapoj se, inspiruj se, doporučuj!

Schopnost spolupracovat v mezinárodním prostředí, dobře reprezentovat a propagovat svou univerzitu i zemi a vnímat její jedinečnost, finálně pak doporučit podobnou zkušenost ostatním - tak by měl vystupovat účastník výměnného pobytu v programu Language and Culture Scheme–Preston, který každoročně organizuje pro pardubické vysokoškoláky Jazykové centrum Univerzity Pardubice.

Autor: Mgr. Irena Podlásková, Mgr. Zuzana Bezdíčková
Jazykové centrum UPa

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:

komentáře provozovány na Disqus