Univerzita Pardubice

O univerzitní SCIENCE POINT je zájem i letos. Šanci navštívit ho máte až do neděle

15.08.2017
Stanoviště 14 Sportovního parku Pardubice: SCIENCE POINT Univerzity Pardubice
Stanoviště 14 Sportovního parku Pardubice: SCIENCE POINT Univerzity Pardubice
Foto: L. Krejčíková
Také letos je Univerzita Pardubice hlavním partnerem Sportovního parku Pardubice, který od soboty zdobí park Na Špici. Jen za první víkend ho navštívilo na patnáct tisíc návštěvníků. A nezajímali se přitom jen o sport. Zaujal je i univerzitní SCIENCE POINT, speciální populárně-naučné stanoviště plné interaktivních ukázek a demonstrací ze světa vědy. Přijďte se přesvědčit, že je u nás stále živo.

Už o víkendu ustál tým demonstrátorů z univerzity zatěžkávací zkoušku, když čelil náporu dětí i dospělých. Od samého rána až do 18. hodiny nenechali zvědavci naše demonstrátory ani vydechnout. My jsme zase na oplátku potrápili jejich mozkové závity, postřeh a šikovnost. Výsledkem tak byla báječná atmosféra po oba dva dny, rozzářené oči dětí a spokojení rodiče.

Studenti FESky a jejich roboti
Studenti FESky a jejich roboti
Foto: Z. Paulusová

Věda baví nás i vás

Puzzle skládali malí i velcí
Puzzle skládali malí i velcí
Foto: Z. Paulusová
Všichni chtěli zkusit ovládat roboty, s nimiž tu byli studenti z Fakulty ekonomicko-správní. Ti je postavili ze stavebnice Lego Mindstorms a následně je naprogramovali tak, aby se dali ovládat třeba z tabletu či mobilu. Na stanovišti jsme postavili dráhu a už jen předávali „ovladače“ navigátorům z ruky do ruky, aby si vyzkoušeli, že projet dráhu bez zádrhelů a karambolů není vůbec jednoduché. A tak jsme s roboty za víkend najeli hned několik kilometrů a v neděli se ovívali větráčkem na solární pohon.
Kvíz Sport pod mikroskopem
Kvíz Sport pod mikroskopem
Foto: Z. Paulusová

Hodně pozornosti vzbudil speciální kvíz zobrazující sport pod mikroskopem. Protože jsme se na některé sportovní pomůcky a povrchy podívali hodně zblízka, vznikly na elektronovém mikroskopu úžasné makrofotografie. A tak si zájemci mohli zkusit tipnout, jak vypadá povrch například basketbalového a tenisového míče, okraj ponožky, písek a tráva nebo třeba rukojeť tenisové rakety. Skládalo se i netradiční vědecké puzzle, u kterého se mnohdy zapotili i dospělí.

Děti pozorují lom světla
Děti pozorují lom světla
Foto: Z. Paulusová

Na stanovišti číslo 14 to žije dál

Šanci podívat se do Sportovního parku Pardubice a zavítat na naše stanoviště SCIENCE POINT máte přitom až do neděle, kdy akce končí. V pondělí vás naši chemici provedli světem polovodičů a přidali i nějaké pokusy s tekutým dusíkem, v úterý jste s nimi podívali na geny, krevní skupiny, do lidské buňky nebo sobě až »na kost«. Přidali i další efektní chemické pokusy. Ve středu si s dopravní fakultou projedete s brýlemi na očích, které simulují jízdu v opilosti či pod vlivem drog, slalom na koloběžce a osvěžíte si i dopravní značky.

Ve čtvrtek zjistíte, jak ulehčit a současně zpestřit život hendikepovaným. Děti i dospělí si totiž zahrají stolní hry pro nevidomé, naučí se Braillovo písmo a prohlédnou si nejrůznější pomůcky. V pátek a v sobotu se na stánku objeví zástupci Fakulty elektrotechniky a informatiky, kteří přivezou magnetickou střelnici, laserové bludiště a regulační olympiádu se soubojem člověka s automatem při regulaci teploty v domě. Zajímavosti, rady a tipy, jak dbát o své zdraví, jak poskytnout první pomoc, jak správně si mýt ruce a šanci blýsknout se v anatomických kvízech přidají naši zdravotníci již tuto neděli.

Každý den odpoledne si navíc můžete zkusit složit netradiční puzzle, podívat se na sport pod mikroskopem nebo zkusit vyřešit kvízy z chemie, restaurování či zdravotnických oborů.

Rozhýbejte tělo s lektorkami aerobiku

Kromě vědců a vysokoškoláků se ve Sportovním parku Pardubice od úterý předtsavuje i Univerzitní sportovní klub. Jeho lektorky aerobiku si pro děti po tři dny připravily na stanovišti 9, které sdílí spolu s karate, další aktivity. „Na našem stanovišti si děti po celý den mohou projít překážkovou dráhu. Připravily jsme pro ně hned několik disciplín – skoč, hoď, přeskoč, podlez, přeběhni a další. Během dne máme na hlavním pódiu ještě dvě hodiny cvičení. Dopoledne pro děti nazvané Hravé cvičení/tančení a od 15 hodin si pod heslem Pojďme se hýbat mohou přijít zacvičit děti se svými rodiči,“ zve na sportovně laděný program jedna z lektorek aerobiku Mgr. Lenka Doležalová z Univerzity Pardubice.

Univerzita je hlavním partnerem akce
Univerzita je hlavním partnerem akce
Foto: Město Pardubice

Výstava Zvětšeno na zámku

Bonusem k těmto dvěma stanovištím je ještě prohlídka záhadného mikro a nano-světa na výstavě ZVĚTŠENO. Velkoformátové vědecké fotografie pořízené speciálními mikroskopy v univerzitních laboratořích jsou umístěné na zámeckých valech u pardubického zámku, kde se ještě nacházejí stanoviště 15 a 16 Sportovního parku Pardubice.

SCIENCE POINT je otevřen každý den od 9 do 18 hodin. Stavte se u nás.

Autor: Mgr. Zuzana Paulusová
Oddělení propagace a vnějších vztahů UPa


Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:

komentáře provozovány na Disqus