Univerzita Pardubice

Na Fakultě elektrotechniky a informatiky se vyučuje fotografie. Studenti ukázali, co umí

25.05.2017
Na FEIce jsou k vidění fotografie studentů. Autorem této je Jan Šmída a jmenuje se Namalovaná
Na FEIce jsou k vidění fotografie studentů. Autorem této je Jan Šmída a jmenuje se Namalovaná
Foto: J. Šmída
Není žádným překvapením, že se na Fakultu elektrotechniky a informatiky hlásí především technicky nadaní studenti. To však ještě neznamená, že nemají i umělecké vlohy. Těm, kteří v sobě objeví takový potenciál, umožňuje fakulta ho rozvíjet v rámci předmětu Digitální fotografie. Na jedinečné výstavě jejich výtvorů se můžete přesvědčit, co se v kurzu naučili.

Volitelný předmět Digitální fotografie probíhá na fakultě již druhým rokem. Vede ho vedoucí Katedry řízení procesů Fakulty elektrotechniky a informatiky Ing. Daniel Honc, Ph.D., ve volném čase nadšený fotograf. Během 13 lekcí seznámí studenty s historií a osobnostmi fotografie, konstrukcí fotoaparátů, naučí je, jak správně exponovat, zaostřovat, pracovat s kompozicí, perspektivou a světlem.

Studenti fotili na fakultě i v ulicích

Studenti se dozví o specifikách různých fotografických žánrů a situací, jako jsou zátiší, produktová fotografie, makro, reklama, krajina, architektura, interiéry, sport, reportáž, dokument, street foto, portrét nebo focení dětí, zvířat, svateb a koncertů. Část předmětu je věnována také grafickým formátům a úpravám fotografií v počítači, konkrétně programu na úpravu fotografií Adobe Lightroom.

Jiří Dostál: Ve světle spatříš svět
Jiří Dostál: Ve světle spatříš svět
Foto: J. Dostál
Žaneta Krčmářová: Cvrčkolovec
Žaneta Krčmářová: Cvrčkolovec
Foto: Ž. Krčmářová

Konečně po probrání teoretické části dostanou studenti možnost vyzkoušet a procvičit si, co se naučili. Mohou používat své přístroje, ať už se jedná o zrcadlovky, kompakty nebo třeba mobilní telefony. Kromě focení v interiérech fakulty a přilehlém parku, vyjdou také do ulic města, kde se s učitelem zaměří na street fotografii. Úkolem studentů je fotit na zadané téma a své fotografie nahrávat na server Flickr.

Díla ozdobí fakultu do konce léta

A protože byly letos výsledky velmi povedené, rozhodl se dr. Honc podělit se o ně s ostatními a uspořádat v prostorách fakulty malou výstavu. Její slavnostní otevření se konalo 18. května a bude ji možné navštívit až do konce léta. Ti, které snímky osloví, se mohou na kurz Digitální fotografie přihlásit opět v příštím roce. „Ať již jste úplní začátečníci, nebo máte s fotografií zkušenosti, dozvíte se spousty zajímavých informací nejen o technice, ale i o věcech s fotografováním souvisejících. Budete si moci všechno vyzkoušet a třeba nakonec propadnete kouzlu fotografie stejně jako já,“ láká Dan Honc na kurz další zájemce a příznačně se loučí slovy: „Dobré světlo!“

Autor: PhDr. Olga Mitchell
Oddělení pro operační programy a rozvoj FEI


Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:

komentáře provozovány na Disqus