Univerzita Pardubice

Zahraniční studenti FESky vyrazili do Městského azylového domu pro muže

27.12.2017
Zahraniční studenti z FESky byli na návštěvě v pardubickém azylovém domě pro muže
Foto: J. Mandys
Studenti předmětu Social Policy, který je součástí oboru Regional Development and Governance na Fakultě ekonomicko-správní, navštívili Městský azylový dům pro muže. Podívali se sem v průběhu diskuze problematiky bezdomovectví, které je jedním z novodobých klíčových témat sociální politiky. Díky návštěvě se o něm dozvěděli mnoho zajímavých informací.

Studenti uvítali anglicky vedenou exkurzi po zařízení sociálních služeb, kterým je provázel tamní pracovník. Zároveň si rozšířili své znalosti v oblasti bezdomovectví. Díky exkurzi poznali chod této sociální služby včetně služeb noclehárny. Jejich nejčastější dotazy se týkaly osudů ubytovaných mužů, jaké případy musí pracovníci v azylovém domě řešit a zda je práce nebezpečná. Studenti byli velmi překvapeni, když zjistili, že největšími potížisty nejsou uživatelé služby, ale byrokracie, která zatěžuje pomáhající pracovníky.

Exkurze vyvolává mezikulturní otázky o běžném životě lidí

Na konci exkurze byli studenti dále seznámeni, jaké sociální služby jsou poskytovány v okolí azylového domu, tj. azylový dům pro ženy a matky s dětmi, nízkoprahové denní centrum, ordinace praktického lékaře pro bezdomovce, drogové služby (ambulantní, kontaktní a terénní), a také dostali informace o nedaleké městské ubytovně v Češkově ulici, která si již dávno nezaslouží nepěkný historický přídomek, kterým byla občany Pardubic označována.

A co studenti na exkurzi říkají?

„Having a shelter for homeless people is a good thing and I am really excited to see something like that. The organisation and the Metropolis need to be commended for such a great initiative to help these people. At least their human right has been respected,“ řekl Frank Osei Kuffour.

„The Idea of not allowing the people to stay in the shelter house 24/7 was really interesting. I guess if it was too comfortable, people would not be motivated enough to leave,“ komentoval exkurzi Kwame Owusu Agyemang.

Studenti byli rádi, že se o problematice bezdomovectví dozvěděli více
Foto: J. Mandys

„I am with a very strong conviction that in this life, nobody could be found sleeping on the street without for a reason. Nevertheless, the increasing number of homelessness in recent years could be attributed to high rents, a shortages of housing, cut to housing benefit and irresponsible lifestyle from the beginning,“ uvedl Evans Owusu.

„It was a nice excursion. My comment is that people who find themselves into vital troubles to become homeless and helpless need to be helped since they are part of our society and there should be enough education and supportive services for them in order to refrain them from such vital problems in future,“ doplnil Andrews Forkuo.

„What I realized when we went to the shelter house is that those who are homeless or those who want to stay there for a period and are given an opportunity with less rules to abide by in the shelter house. This Non Governmental Organization (NGO) is doing marvelously well to help these people to survive and make a living. I think there should be advertisement to create awareness for the people of Pardubice to realize how they would be welcomed with an opened arms if such situation should occur,“ dodal Justice Ernest Amo.

Obor „Regional Development and Governance“ je akreditován v anglickém jazyce a jde o tzv. joint degree program navazujícího dvouletého studia, který Fakulta ekonomicko-správní realizuje ve spolupráci s Siauliai University v Litvě. Více informací najdete zde.

Autor: Mgr. Jan Mandys, Ph.D.
Ústav správních a sociálních věd FES

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:

komentáře provozovány na Disqus