Univerzita Pardubice

Žáci zažili týden na dopravní fakultě. Letěli do kosmu a pracovali s kůží

29.08.2017
Žáci při práci s kůží. Vyráběli z ní pouzdra na mobil nebo opasky, které jim zůstaly na památku
Žáci při práci s kůží. Vyráběli z ní pouzdra na mobil nebo opasky, které jim zůstaly na památku
Foto: Archiv DFJP
Třináct zvídavých žáků základních i středních škol strávilo o prázdninách jeden týden na Dopravní fakultě Jana Pernera. Absolvovali interaktivní program s dopravní problematikou, během něhož například zjistili, jak je svět v pohybu, jak se chovat bezpečně v dopravě a jak to chodí na dopravní fakultě. Hlavní roli hrály také zručnost a šikovnost, jež prokázali všichni bez rozdílu. Na památku si navíc odnesli vlastní výrobek.

Děvčata a chlapci z Pardubic, Chrudimi, Březhradu a Hustopečí u Brna prozkoumávali některá pracoviště dopravní fakulty a jejího speciálního výukového a výzkumného centra v Technologickém areálu v Doubravicích. Čekala na ně řada aktivit. Zažili například kosmické dopoledne. Nejdříve se v přednášce Milana Halouska z České kosmické kanceláře dozvěděli, jak je to s historií, současností a budoucností dobývání vesmíru, a v následném workshopu zkoušeli navrhnout a postavit kosmickou loď.

Žáci během přednášky
Žáci během přednášky
Foto: Archiv DFJP

Jezdilo se na dopravním hřišti

První pomoc se učili na Fakultě zdravotnických studií
První pomoc se učili na Fakultě zdravotnických studií
Foto: Archiv DFJP
Prozkoumali pardubické letiště
Prozkoumali pardubické letiště
Foto: Archiv DFJP
Jedno dopoledne strávili žáci ve společnosti městské policie, s níž si zopakovali zásady a pravidla provozu v dopravě. Získané informace si následně prakticky vyzkoušeli při jízdách na koloběžce, kole nebo skateboardu po dopravním hřišti. Navíc zhlédli ukázky výcviku psů a výcviku jízdního oddílu. A na Fakultě zdravotnických studií v Černé za Bory si díky přednášce a praktickému tréninku osvěžili poskytnutí první pomoci. Domů se tak vraceli dostatečně vybaveni nejen znalostmi o dnešním provozu, ale současně bohatší o několik dalších zážitků. Organizátoři totiž do programu zařadili i několik exkurzí. Žáci tak omrkli na hasičskou základnu a na chvíli si vyzkoušeli být hasičem. Až příště poletí s rodiči na dovolenou, už budou vědět, jak to všechno „v zákulisí“ chodí, protože důkladně prozkoumali zázemí pardubického letiště. Mířit a zasáhnout cíl se naučili při lukostřelbě.
A vyzkoušeli lukostřelbu
A vyzkoušeli lukostřelbu
Foto: Archiv DFJP

Malé studenty nadchla práce s kůží

„Poslední dva dny příměstského tábora strávili malí studenti ve Výukovém a výzkumném centru v dopravě v Doubravicích. Hlavní činnost spočívala v práci s dnes málo používaným materiálem – kůží. Dozvěděli se něco o kůži jako takové, její výrobě a možnostech zpracování. Poté se pustili do samostatné práce. Při vlastní práci si děti pod mým dohledem vyráběly zdobený opasek nebo pouzdro na telefon. Pro všechny to byla nová zkušenost. Bylo však vidět, že je práce s kůží zaujala a u mnohých byl výsledek jejich dvoudenního snažení velmi dobrý,“ popsal netradiční výrobní zážitek doc. Ing. Pavel Švanda, Ph.D., z katedry mechaniky, materiálů a částí strojů dopravní fakulty, který měl tuto část programu na starosti. 

Autor: Mgr. Zuzana Paulusová
Oddělení propagace a vnějších vztahů UPa


Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:

komentáře provozovány na Disqus