Aneta Plšková vydala knižní debut. Hravou sbírku básní

17. 12. 2018

Studentce Anetě Plškové z Fakulty filozofické vyšla první básnická sbírka. Křest knihy Zlom ruce za vaz se uskutečnil na začátku prosince v pardubické kavárně Bílej Kocouř.

V prostorách sklepení panovala příjemná atmosféra a studentka dějin literární kultury představila své dílo. Stejně jako nevšední jsou autorčiny básně, bylo hravé i čtení veršů. Z publika se střídavě ozývaly hlasy akademiků, kteří prózu mladé autorky předčítali.

Aneta Plšková si mistrně hraje s jazykem a slova proplétá do hříček. Verše jsou plné nevšedních zážitků, se kterými se během každodenního života setkává. V abstraktních pojmech se odráží rovina skutečného.

„Do poezie Anety Plškové vchází náš společný svět jako otevřený prostor možností a příležitostí, ale též zádrhelů, s nimiž je nejlépe se vyrovnávat hrou, ať už má podobu imaginativní volnosti, nebo jazykových smyček, přesmyček a skoků. Zdánlivě známé tím nabývá nových významů, všední se stává nevšedním, aniž by ovšem autorka jakýmkoliv rádoby uměleckým způsobem narušovala svůj přirozeně zvědavý, doslova natěšený vztah k životu. Pozorný čtenář si zkrátka její poezii užije, takže na konci sbírky se nebude cítit nijak vysílen, nýbrž naopak potěšen a do svých každodenních velkých i malých bojů posilněn,“ představuje sbírku básní doktor Jiří Studený z Ústavu historických věd Fakulty filozofické Univerzity Pardubice, který se stal zároveň kmotrem knihy.

Básnická sbírka Anety Plškové Zlom ruce za vaz vyšla v Nakladatelství Pavel Mervart.

Bc. Věra Přibylová