Dopravní fakulta Jana Pernera chystá pro studenty sdílené auto

21. 03. 2019

Unikátní projekt sdíleného automobilu chystá Dopravní fakulta Jana Pernera Univerzity Pardubice. Auto, které by si mohli třeba studenti půjčovat k jízdám po městě bez toho, aby nadměrně zatěžovali životní prostředí, bude k dispozici během několika měsíců. Fakulta už jedná s dodavateli sdílených automobilů o možnosti umístit vůz v kampusu Univerzity Pardubice.

„Věřím, že zejména studenti ocení možnost využívat automobil, aniž by museli řešit problém oprav nebo údržby vozu a výměny letních a zimních pneumatik. Navíc si díky našemu projektu vyzkouší tuto ekologickou alternativu. Možná zjistí, že ke svému životu automobil nepotřebují vlastnit, přesto mohou být mobilní 24 hodin denně a 7 dní v týdnu,“ říká k projektu děkan Dopravní fakulty Jana Pernera UPa doc. Ing. Libor Švadlenka, Ph.D.

Podle děkana Švadlenky sdílení aut dává smysl, protože individuální automobilová doprava s sebou nese značné náklady pro vlastníka vozu i pro stát. Jednou z mnoha výhod je, že sdílení může nahradit několik aut, a tím šetřit veřejný prostor.

Sdílené univerzitní auto bude k dispozici nejen pro pardubické studenty. Půjčit si ho bude snadné. „Zájemce si auto zarezervuje v online systému a může si ho půjčit na libovolnou dobu. Po vrácení na původní místo v kampusu uhradí náklady podle počtu ujetých kilometrů a délky doby pronájmu,“ uvedl Ing. Martin Šustr, doktorand z Katedry dopravního managementu, marketingu a logistiky Dopravní fakulty Jana Pernera UPa, který s nápadem přišel.

V současné době se řeší, jestli bude sdílený vůz na elektrický nebo klasický pohon. V případě zájmu fakulta nevylučuje rozšíření vozového parku sdílených vozů. Projekt bude mít dopad také na výuku. Mimo to jedná fakulta s podniky poskytujícími carsharing o možnosti spolupráce ve formě stáží pro své studenty i absolventy. Připraví i praktická témata bakalářských a diplomových prací. Studentům se tím otevře možnost zpracovávat zajímavou problematiku, podnik naopak může pracovat s výstupy studentských prací.