V kampusu neslyšíme jen angličtinu. Studenti jsou i z Ukrajiny, Sýrie či Ghany

2. 11. 2018

Také v letošním akademickém roce přijelo na univerzitu a jejích sedm fakult několik stovek zahraničních studentů z Evropy, Asie, Afriky, ale i Jižní Ameriky. Kromě angličtiny jsou tak v kampusu slyšet i další cizí jazyky. „V zimním semestru studuje na naší univerzitě téměř 600 zahraničních vysokoškoláků ze 72 zemí světa,“ říká Mgr. Věra Albrechtová z Centra mezinárodních mobilit Univerzity Pardubice.

Ke studiu se na začátku zimního semestru zapsalo celkem 566 cizinců. Toto číslo v sobě zahrnuje i krátkodobé mobility, tedy studium v jednom semestru nebo jeho menší části. Zahraniční studenti činí necelých 8 % z celkového počtu letošních vysokoškoláků naší univerzity.

Počet letošních zahraničních studentů

Strávit jeden semestr v Pardubicích se rozhodlo více než 150 studentů z celého světa, kteří přijeli na zimní semestr na základě evropského výměnného programu Erasmus+. Nejvíce jich letos přijelo opět z Turecka a Španělska. Tradičně jich nejvíce studuje na Fakultě ekonomicko-správní.

Kromě toho studuje letos v ucelených akreditovaných programech fakult Univerzity Pardubice, tedy dlouhodobě, dva nebo tři roky, více než 400 zahraničních studentů z 57 zemísvěta. Nejpočetněji je samozřejmě zastoupeno Slovensko (necelá jedna třetina). Další početnou skupinou jsou studenti z Ukrajiny, Ruska, Ghany, Běloruska, Kazachstánu, Indie a Sýrie.

„Celkový podíl zahraničních studentů se sice nijak významně nemění, ale v posledních třech letech zvláště Erasmus studentů významně přibývá, což je pro univerzitu jistě dobrým vysvědčením. Byli bychom ale rádi, kdyby odvahu k výjezdu do zahraničí našlo ještě více našich domácích studentů, protože i oni po svém návratu přispívají k internacionalizaci akademického prostředí a života na univerzitě,“ nabádá ke studiu v cizí zemi Věra Albrechtová.

Oblíbené obory mezi vysokoškoláky

Přes dvacet studentů z Ghany studuje na Fakultě ekonomicko-správní. Oblíbené obory jsou manažerské a ekonomické, jako jsou například obor Regionální a informační management, Hospodářská správa a politika či Regionální rozvoj. Na dopravní fakultě Jana Pernera jsou nejvíce žádané obory zaměřené na dopravní prostředky a infrastrukturu. Fakultu filozofickou, chemicko-technologickou a elektrotechniky a informatiky navštěvují studenti z Indie, Egypta, Brazílie, Sýrie, Číny, Chile, Kanady nebo Nigérie. Nutno podotknout, že oblíbenost oborů souvisí právě se studiem v angličtině.

Spokojenost s kampusem i náklady

Studenti, kteří do Pardubic přijíždějí, oceňují především kvalitní studijní programy, spokojeni jsou rovněž se studijním prostředím či moderním kampusem. Důležitá je pro ně i skvělá dopravní dostupnost, rozumné náklady na studium a pochvalují si i možnosti volnočasových aktivit. Studentů se ihned po příjezdu ujímají čeští vysokoškoláci ze studentského spolku ESN (Erasmus Student Network) Pardubice, a to v duchu hesla „studenti studentům“. Zahraniční „nováčci“ se proto mohli zúčastnit hned řady aktivit v rámci tzv. orientačního týdne (Orientation Week).

„Naši studenti z ESN Pardubice pro ně připravili zbrusu novou City tour, při níž cizinci poznávali město Pardubice prostřednictvím plnění úkolů,“ uvádí k orientačnímu týdnu určenému zahraničním studentům Mgr. Andrea Pilařová z Centra mezinárodních mobilit Univerzity Pardubice. „Oblíbenou je i Pub tour tedy cesta po pardubických hospůdkách nebo bowling. Úvodní seznamovací program vyvrcholil  Sportovním dnem v univerzitní tělocvičně a vyhlášením úspěšných soutěžních týmů.“

Kurz češtiny i výlety po republice

Od pondělí do pátku jsou pro zahraniční studenty připraveny také kurzy češtiny, aby pro ně život v Pardubicích nebyl tak obtížný. Do nich se přihlásilo více než 70 účastníků, kteří se chtějí naučit alespoň několik důležitých frází obtížného českého jazyka.

„Během semestru se zahraniční studenti kromě studia mohou těšit i na další aktivity, které pro ně připravuje ESN Pardubice. Patří mezi ně například šest národních večerů, při nichž studenti vždy představí svůj národ. Povídání a prezentaci o dané zemi doplní i ochutnávka typických pokrmů. Národní večery zahájil na začátku října Český večer. Jeden víkend podnikli »erasmáci« turistický výlet do Adršpašsko-Teplických skal za poznáním krás české přírody,“ doplnila Andrea Pilařová z Centra mezinárodních mobilit Univerzity Pardubice.

Kromě toho mohou zahraniční studenti o víkendech vyrazit na další výlety – do Kutné Hory, Prahy, na Sněžku, na Šumavu nebo do Karlových Varů. Čekají je sportovní akce jako například paintball. Čeští studenti s nimi slaví např. i Halloween, svátek sv. Mikuláše nebo Vánoce.

Autor: Bc. Věra Přibylová