Kavárna Universitas má nové organizátorky

24. 01. 2019

Cyklus neformálních diskusních večerů Kavárna Universitas v lednu vstoupil šedesátou první přednáškou do své již osmé sezóny. S nástupem nového roku se večerů ujaly nové organizátorky. Organizátoři předchozích ročníků, doktorandi Fakulty chemicko-technologické Kateřina Šraitrová a Patrik Čermák hledali mezi studenty naší univerzity své nástupce. Ty našli v Julii Baarové, studentce Fakulty chemicko-technologické, a Anežce Matyášové, studentce Fakulty filozofické.

První přednáška v jejich režii se uskutečnila v úterý 8. ledna a jejím tématem byl záhadný Voynichův rukopis. Jedná se o knihu, která je psána v zatím nerozluštěném jazyce či šifře. Obsahuje také řadu obrázků rostlin a jejich částí, z nichž některé byly identifikovány, jiné zatím ne. Další ilustrace jsou zase podobné astronomickým mapám či astrologickým diagramům. Radiokarbonovou metodou byl vznik rukopisu určen mezi léty 1404 a 1438. Jeho autor je však neznámý. Na čas byl rukopis v držení pražských alchymistů, poté se však stopa ztrácí až do roku 1912, kdy byl objeven americkým obchodníkem Wilfridem Michaelem Voynichem v Itálii. Po něm je také pojmenován. V současné době se nachází v archivech Yaleovy univerzity v New Havenu v USA. Například profesor Stephen Skinner z Velké Británie se domnívá, že jde o herbář či lékařskou knihu sepsanou ortodoxním Židem.

Šest let luštění rukopisu

Paní Irena Hanzlíková, host lednové „kavárny“, je jediná, která se v naší republice rozluštěním tohoto rukopisu zabývá. Pracovat na rozluštění šifry začala před šesti lety na základě novinového výstřižku, který připomínal sto let od objevení tohoto rukopisu. Následovaly měsíce a roky luštění. V současné době paní Hanzlíková prošla zhruba třetinu knihy. Na základě své dosavadní práce je přesvědčena, že se jedná o jakýsi deník či zpověď duchovního, který zaznamenává jak své zážitky z každodenního života, tak svůj vztah k Bohu a víře. Obrázky pak odráží jeho současný stav, pocity a nálady. Svou prací tak přináší další úhel pohledu na tuto knihu.

Příští Kavárna Universitas se uskuteční 12. února a jejím hostem bude doc. Oldřich Kašpar z Fakulty filozofické s přednáškou Předkolumbovské civilizace Mexika a španělská conquista. Pan docent v loňském roce obdržel Řád aztéckého orla, tedy nejvyšší mexické státní vyznamenání udělované cizincům.

Děkujeme všem našim návštěvníkům za jejich dlouholetou přízeň a novým organizátorkám přejeme mnoho zajímavých hostů a přednášek.

Ing. Kateřina Šraitrová a Ing. Bc. Patrik Čermák
doktorandi Fakulty chemicko-technologické