Dny evropského dědictví otevřely historickou budovu univerzity

16. 09. 2014

Obyvatelé a návštěvníci Pardubic mohli opět po roce navštívit místa, kam se běžně nedostanou, a díky volnému vstupu obdivovat architekturu a kulturní bohatství v historických objektech města. Pro zájemce se otevřela i Univerzita Pardubice a její nejstarší, zrekonstruovaná historická budova na náměstí Čs. legií v centru Pardubic.

Dny evropského dědictví(European Heritage Days – EHD) jsou v celoevropském rozměru významnou kulturní událostí, která probíhá pod záštitou Rady Evropy vždy v měsíci září a těší se velkému zájmu jak milovníků historie a památek, tak běžných turistů i občanů.

Během Dnů evropského dědictví bylo v Pardubicích zpřístupněno šestnáct významných historických objektů s nabídkou speciálně připravených doprovodných programů. Po loňské úspěšné premiéře mezi nimi opět byla i komentovaná prohlídka historické budovy univerzity na náměstí Čs. legií. Poutavý odborný výklad přednesl Ing. arch. Ondřej Teplý z ateliéru, který se podílel na rekonstrukci objektu.

Národní památka

Památkově chráněná budova Univerzity Pardubice, pocházející z roku 1899, byla původně státní průmyslovou školou. Od 50. let minulého století slouží pardubické vysoké škole, v letech 2011 – 2012 prošla rozsáhlou rekonstrukcí a přestavbou, při které byl kladen maximální důraz na zachování historických prvků vně i uvnitř objektu.

Místo, kde se učí i zkoumá

Budova slouží již druhým rokem studentům univerzity jako moderní výukové centrum a zázemí pro vědecké týmy pěti fakult univerzity sídlících v Pardubicích. Rekonstrukce budovy byla provedena jako součást realizace projektu Univerzity Pardubice s názvem „Univerzitní IT pro vzdělávání a výzkum – UNIT“.

Ing. Zdenka Černá
Oddělení propagace a vnějších vztahů UPa


Přišlo vám to zajímavé? Dejte o tom vědět