Mezi vystavenými skvosty architektury na Pražském hradě je i budova univerzity

26. 09. 2014

V Jiřském klášteře na Pražském hradě se až do 12. října 2014 koná 8. ročník mezinárodního festivalu architektury a urbanismu Architecture Week Praha 2014. Na festivalu se prezentují také stavby Pardubického kraje, mezi nimi i budova Univerzity Pardubice na náměstí Čs. legií.

Hlavním tématem letošního festivalu je architektonické dědictví a ikony architektury. Výstava „Architektura v prostoru a čase“ představuje na příkladech významných staveb a osobností architektury chronologicky formou modelů, panelů, fotografií, filmů, kreseb a skic architektonické slohy a styly od předrománské architektury do současnosti.

Významná díla z Pardubického kraje

Na festivalu jsou k vidění významná díla moderní architektury 20. století Pardubického kraje, ze samotných Pardubic se jedná například o díla Josefa Gočára - Winternitzovy mlýny, hotel Grand nebo Anglobanka, krematorium Pavla Janáka či nádraží Karla Řepy. Výstava ukazuje i nejlepší stavby oceněné v soutěži „Stavba roku“. Mezi ně patří i rekonstrukce historické budovy Univerzity Pardubice na náměstí Čs. Legií, panely ze soutěže na festival zapůjčil Pardubický kraj.

Výstava je Jiřském klášteře otevřena pro veřejnost do 12. října, každý den od 10 do 18 hodin. Součásti festivalu jsou i v letošním roce přednášky českých a zahraničních architektů, určené každoročně nejen studentům architektury, ale odborné i laické veřejnosti.

Citlivá rekonstrukce historické budovy univerzity

Rekonstrukce historické budovy univerzity na nám. Čs. legií získala cenu jak odborné poroty, tak veřejnosti v soutěži „Stavba roku Pardubického kraje 2013“. Na rekonstrukci porotci ocenili zejména poctivý přístup k renovaci původně neorenesanční budovy - památkově hodnotné uliční fasády byly obnoveny v původní barevnosti, původní interiéry chodeb a schodiště byly očištěny od nevhodných pozdějších úprav.

Práce probíhaly dle návrhů ateliéru Ing. arch. Ondřeje Teplého, stavební část rekonstrukce budovy byla provedena jako součást realizace projektu Univerzity Pardubice s názvem Univerzitní IT pro vzdělávání a výzkum – UNIT.

Ing. Zdenka Černá
Oddělení propagace a vnějších vztahů UPa


Přišlo vám to zajímavé? Dejte o tom vědět