Výstava Ivana Baboráka představila tvorbu z posledních let

20. 06. 2014

Od poloviny února do začátku dubna letošního roku byla v galerii Univerzitní knihovny ke zhlédnutí výstava nazvaná Ivan Baborák: Obrazy, pastely, kresby a dvě židle. Expozice byla různorodá. Od obrazů, kreseb až po design nábytku.

V autorově tvorbě lze zaznamenat fascinaci znakem, kaligrafií i gestem v kresbě. Inspiraci autor nehledá. Najde si ho sama. „Prostě to přijde. Jde hlavně o motiv, to je, myslím, rozhodující,“ vysvětluje Baborák, že inspiraci se nedá poručit, a dodává: „Ztvárnění, či technika je věc cviku a řemesla, to se dá naučit, to ostatní musíte mít dáno. Musíte se umět otevřít svým pocitům.“

Baborák se věnuje kresbám, grafikám, ale i designu a literatuře

Ivan Baborák, devětapadesátiletý rodák z nedaleké Chrudimi, se umění věnuje od mládí. Do roku  1985 se živil různým zaměstnáním, především rukama, aby měl klid. Od roku 1993 je ve svobodném povolání a živí se už výhradně svou tvorbou, přitom externě patnáct let učil design na Technickém lyceu v Chrudimi, vzpomíná Baborák na léta strávená za katedrou.

Nemyslím si, že by práce na designu převýšila malbu, kresbu a grafiku.“  Od roku 1998 vystavuje svá díla také v zahraničí, konkrétně v Belgii, Nizozemsku a Švýcarsku. Celkově se představil na více než sedmdesáti výstavách. Od roku 2008 se ve spolupráci s truhlářem Bronislavem Starým věnuje také designu nábytku.

A v nedávné době si ke svým aktivitám přibral ještě literaturu – další způsob vyjádření. „Vydal jsem knihu říkadel z regionu Chrudimska a Hlinecka. Jmenuje se Byla jedna babka a byl jeden dědek. Mám k vydání připravenou také knihu povídek z mého mládí v Chrudimi. Mělo by to jít do tisku letos,“ shrnuje Baborák.

Monika Čápová
Studentka Fakulty ekonomicko-správní UPa


Přišlo vám to zajímavé? Dejte o tom vědět