Grafiky od Zdeňka Farského přesáhly hranice regionu

17. 09. 2014

Od úterý 9. září je k vidění v Galerii Univerzity Pardubice již 84. umělecká výstava – tentokrát grafik Zdeňka Farského.

K vidění černobílý i barevný dřevořez

Dílo náchodského malíře a grafika Zdeňka Farského a hlavně jeho techniky černobílého a barevného dřevořezu, ve kterých dosáhl formální dokonalosti, přesáhly hranice regionu a zařazují autora mezi neopominutelné umělce východních Čech.

K práci vystavujícího umělce nám řekl pár slov kurátor univerzitních výstav Mgr. Lubomír Netušil, z ateliéru grafiky Katedry výtvarné kultury Pedagogické fakulty Univerzity Hradec Králové, člen Unie výtvarných umělců pardubického regionu:

,,Zdeněk Farský nekladl důraz jen na formu díla, ale vždy mu šlo i o obsah díla. V jeho tvorbě se vedle stylizované krajiny a přírody vůbec objevují typické figurální náměty: postavy žen, matek, milenců. Pojetí je spíš malířské, linie jsou často potlačeny, převládá neurčitá, neohraničená plocha. Dominantní roli hraje barva. Dalšími inspiračními zdroji autora jsou vážná hudba a poezie (F. Halas, V. Holan, P. Verlaine…).“

O malíři a grafikovi Zdeňkovi Farském

Zdeněk Farský se narodil 30. května 1940 ve Rtyni v Podkrkonoší. Jeho cesta k dráze profesionálního výtvarníka nebyla přímočará. Zdeněk Farský se vyučil nejprve zámečníkem, potom vystudoval strojní průmyslovku, časem působil též jako propagační výtvarník a jako autodidakt získával zkušenosti nejen samostudiem, ale i od profesionálních výtvarníků regionu – akademických malířů Jiřího Bergera v Úpici a Jiřího Kodyma v Náchodě. Volnou tvůrčí činnost začal rozvíjet od šedesátých let.

Tomáš Pospíchal
Oddělení propagace a vnějších vztahů UPa


Přišlo vám to zajímavé? Dejte o tom vědět