Výstava Radky a Vlastimila Vodákových překvapuje svou nevšedností a originalitou

28. 11. 2014

V galerii Univerzity Pardubice je aktuálně k vidění výstava Radky a Vlastimila Vodákových s názvem Tapiserie, textilní objekty a kresby. Expozice je představena do nejjemnějších detailů propracovanými originálními nástěnnými textilními aplikacemi.

Manželé Radka Vodáková – Šrotová a Vlastimil Vodák jsou absolventy ateliéru textilního výtvarnictví Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze. Jejich společná tvorba patří bezpochyby k silným stránkám dosavadní umělecké dráhy, které jsou v mnoha případech určeny pro interiéry pražských zdravotnických zařízení a zařízení sociálních služeb, ve kterých jsou vystavovány. Výrazně přispívají také k realizaci několika projektů nadace Umění pro zdraví v pražských, zejména zdravotnických zařízeních.

Krychle, koule, válce…

Nástěnné textilní aplikace a další textilní artefakty umělkyně Radky Vodákové jsou specifické v používání závěsů, opon, paravánů, rolet, pokrývek, rehabilitačních matraček a dalších textilních hraček či objektů. Opatřuje je obvykle didaktickými, ale zároveň i relaxačními prvky, jež tvoří z drobných textilních objektů a objektů z plsti, kterým dává podobu základních prostorových geometrických tvarů. Tyto různé geometrické tvary naleznete právě na pardubické výstavě. Na rozdíl od své manželky se Vlastimil Vodák věnuje nejvíce kresbě tužkou, tuší nebo vazebným tapiseriím a klasickým gobelínům.

Na co se mohou návštěvníci těšit?

Ke společným rysům práce těchto dvou umělců patří kontinuita tvůrčí činnosti, nápaditost, chuť experimentovat s materiály, postupy, technikami a tvary. Na výstavě, pořádanou Univerzitou Pardubice, jsou z jejich tvorby představeny oboustranné tapiserie, jejich útek (nit, která se provléká v příčném směru, poz. red.) tvoří skleněné vlákno, režná vlna a len. Vystaveny jsou také jejich tři originální kovové a drátěné objekty a plastiky, které jsou tkány z hliníkových drátů a jsou obohaceny skleněnými vlákny a paličkovanými útvary s drátů potažených barevnou bužírkou. Tvorbu obou umělců můžete vidět až do 24. ledna 2015.

Darja Vičíková
studentka FF, praktikantka zpravodaje


Přišlo vám to zajímavé? Dejte o tom vědět