Fakulta restaurování slaví 10 let. Historii mapuje výstava studentských prací

20. 07. 2015

Až do 13. září je možné v Litomyšli zhlédnout výstavu nejrůznějších studentských prací, kterou připravila Fakulta restaurování u příležitosti oslav 10. výročí svého vzniku. Dosavadní historií fakulty je možné projít vždy o víkendu v nově zrekonstruované Piaristické koleji.

Výstava je koncipovaná jako ucelené představení všech kateder a restaurátorských ateliérů, které jsou na fakultě zastoupeny. Samotná prezentace začíná představením historie vzniku výuky oboru restaurování v Litomyšli vůbec a pokračuje vývojem školy až po vznik fakulty jako součást Univerzity Pardubice.

„Desetiletou historii fakulty pak připomíná i rodokmen absolventů mapující období jejího života. V podobě kolorované kresby na pergamenu jsme tento rodokmen zhotovili s kolegou Ivanem Kopáčikem a také ve spolupráci se studijním oddělením,“ popisuje netradiční zpracování historie Fakulty restaurování její proděkan pro vědu a tvůrčí činnost Mgr. et BcA. Radomír Slovik.

„První absolventy měla fakulta v roce 2006 a její brány do roku 2014 opustilo celkem 178 absolventů. Na absolventy roku 2015 si musíme počkat ještě do září,“ doplňuje Slovik.

Své práce ukazují všechna pracoviště

Na výstavě najdete práce studentů ze všech ateliérů. Vedle výsledků ze společné výtvarné přípravy studentů, které zahrnují kresbu i malbu, jsou k vidění i práce, které vznikaly v rámci specializované výtvarné přípravy dle jednotlivých oborů.

„Návštěvníci mají možnost zhlédnout vitrínu věnovanou různým grafickým technikám, historickému vývoji knižní vazby, studiím mozaiky, fresca a secca, sekané kopii hlavy sv. Jana Křtitele od Matyáše Bernarda Brauna, nebo řešení koncepce restaurátorského zásahu u uměleckého díla na papírové podložce,“ vyjmenovává vystavované artefakty proděkan Slovik. Součástí výstavy je i ukázka několika objektů z muzea restaurování a historických technologií, které je součástí fakulty a funguje od roku 1998.

Nechybí ani pohled na zahraniční projekty fakulty

Ve formě posterové prezentace jsou návštěvníkům představeny aktivity Katedry chemické technologie jak v případě závěrečných prací studentů, tak v oblasti vědecko-výzkumné činnosti v domácích a zahraničních projektech. „Zvláště pro veřejnost je připravena vitrína s ukázkou odebraných a pro průzkum připravených vzorků barevných vrstev a omítek spolu s jejich vyhodnocením,“ upozorňuje proděkan Slovik.

Formou posterů se v této části představují také všechny ateliéry fakulty. Návštěvníci tu mohou obdivovat rozmanité restaurátorské zákroky na konkrétních historických objektech nebo artefaktech. Na nich se podíleli studenti, kteří tato témata zpracovávali jako své závěrečné práce bakalářských i magisterských studijních oborů.

Otevřeno vždycky o víkendu

Budete-li mít tedy během nadcházejících víkendů cestu do Litomyšle, zastavte se v Piaristické koleji v Jiráskově ulici. Výstavu najdete v křížové chodbě této historické budovy. Obdivovat práci šikovných restaurátorů můžete vždy v sobotu a v neděli od 10 do 17 hodin, a to až do 13. září.

Mgr. Zuzana Paulusová
Oddělení propagace a vnějších vztahů ve spolupráci s Fakultou restaurování