Studenti Fakulty restaurování zrestaurovali vzácné malby. K vidění jsou v Kutné Hoře

6. 12. 2016

Až do konce ledna je v Galerii Středočeského kraje v Kutné Hoře k vidění nová výstava. Jmenuje se Restaurovaná díla na papíru a podílí se na ní naše Fakulta restaurování. Její studenti totiž v nedávné době věnovali důkladnou péči vybraným uměleckým dílům a právě ty galerie nyní vystavuje.

„Na několika dílech ze sbírky kresby a malby GASK prezentuje část nejnovějších studentských závěrečných bakalářských a magisterských prací. Jedná se např. o pastely Bohumila Kubišty, Otty Gutfreunda a Jana Baucha, olejomalby na kartonech od Josefa Navrátila nebo Julia Mařáka,“ říká akademický malíř Josef Čoban a současně vedoucí Ateliéru restaurování uměleckých děl na papíru Fakulty restaurování. V rámci svých prací studenti řešili všechny druhy zásahů potřebných ke komplexnímu zrestaurování těchto vzácných uměleckých děl. „Restaurátorské práce se týkaly nejen maleb samotných, ale i jejich rámů a způsobu závěrečné adjustáže. Na výstavě je k vidění devět zrestaurovaných děl spolu s barevnými postery přibližujícími proces restaurování,“ doplňuje k právě probíhající výstavě v galerii GASK Josef Čoban.

Z ateliéru vychází šikovní odborníci

Péče o fyzickou stránku uměleckého díla a s tím související konzervátorsko-restaurátorská práce tvoří významnou a nezbytnou součást soustavné práce se sbírkovými předměty. Důkladný a komplexní průzkum pak může o dílech odhalit i nová fakta. „Aby bylo možné díla a umělecké předměty obdivovat v nejrůznějších institucích, jako jsou muzea, galerie, archivy a další, je třeba, aby mnohdy nejdříve prošly našima rukama. Nejčastěji v nich proto máme grafické listy, architektonické plány, kresby, malby, kombinované techniky a další díla. Často se setkáváme také s kombinací podložek, jako je papír a plátno nebo papír a dřevěná deska. Nemalou část současných sbírek tvoří také novodobé podložky, např. transparentní papír, případně specificky upravené bavlněné plátno,“ říká k práci s nejrůznějšími materiály v ateliéru Josef Čoban, který vychovává ze studentů kvalifikované odborníky a pomáhá tak tomu, aby se nám naše jedinečné kulturní dědictví podařilo zachovat.

Vernisáži předcházela konference

Vernisáž se uskutečnila ve čtvrtek 24. listopadu několik okamžiků po skončení 11. ročníku celostátní konference Restaurování a ochrana uměleckých děl, kterou pořádá v Galerii Středočeského kraje Arte-fakt, sdružení pro ochranu památek, z. s., založené absolventy litomyšlské restaurátorské školy. Zúčastnili se jí proto kromě studentů a pedagogů Fakulty restaurování také restaurátoři a památkáři z celé České republiky.

Aktuální výstava se nachází v prostoru Galerie Středočeského kraje v Kutné Hoře, kde bude k vidění až do 29. ledna 2017. Navštívit ji můžete vždy od úterý do neděle od 10 do 18 hodin.

Mgr. Zuzana Paulusová
Oddělení propagace a vnějších vztahů UPa


Přišlo vám to zajímavé? Dejte o tom vědět