Fakulta restaurování zve v létě na výstavu studentských prací

22. 07. 2016

Až do 11. září je možné v prostorách křížové chodby piaristické koleje v Litomyšli navštívit výstavu Fakulty restaurování. Fakulta na ní prezentuje všechny své ateliery a katedry. Vedle práce studentů budou moci návštěvníci zhlédnout i rekonstrukci slunečních hodin v rajském dvoře kláštera. A vyplatí se nahlédnout i do Červené věže.

Výstava je koncipovaná jako ucelené představení všech kateder a restaurátorských ateliérů, které jsou na fakultě zastoupeny. Samotná prezentace začíná představením historie vzniku výuky oboru restaurování v Litomyšli vůbec a pokračuje vývojem školy až po vznik fakulty jako součást Univerzity Pardubice. „První absolventy měla fakulta v roce 2006 a její brány do roku 2015 opustilo celkem 201 absolventů,“ doplnil stručně historii fakulty její proděkan pro vědu a tvůrčí činnost Mgr. et BcA. Radomír Slovik.

Grafické techniky i historický vývoj

Na výstavě najdete práce studentů ze všech ateliérů. Vedle výsledků ze společné výtvarné přípravy, které zahrnují kresbu i malbu, jsou k vidění i práce, které vznikaly v rámci specializované výtvarné přípravy dle jednotlivých oborů. „Návštěvníci mají možnost zhlédnout vitrínu věnovanou různým grafickým technikám, historickému vývoji knižní vazby, studiím mozaiky, fresca a secca, sekané kopii hlavy sv. Jana Křtitele od Matyáše Bernarda Brauna, nebo řešení koncepce restaurátorského zásahu u uměleckého díla na papírové podložce,“ vyjmenovává vystavované artefakty proděkan Slovik. Součástí výstavy je i ukázka několika objektů z muzea restaurování a historických technologií, které je součástí fakulty a jež funguje od roku 1998.

Ve formě posterové prezentace jsou návštěvníkům představeny aktivity v oblasti vědecko-výzkumné činnosti v domácích a zahraničních projektech.Zejména zahraniční projekty přinášejí jak akademických pracovníkům, tak i studentům fakulty potřebný mezinárodní rozhled v oboru a možnosti navazování nových kontaktů, které zpravidla zužitkujeme v další spolupráce jak ve formě nových projektů, tak výměnných studijních pobytů“ doplňuje Slovik. 

Otevřeno vždycky o víkendu

Rozhodnete-li se pro cestu do Litomyšle, zastavte se v Piaristické koleji v Jiráskově ulici. Výstavu najdete v  křížové chodbě této historické budovy. Obdivovat práci šikovných restaurátorů můžete vždy v sobotu a v neděli od 10 do 17 hodin až do 11. září.

A když už budete v Litomyšli, vystoupejte i na Červenou věž v areálu Fakulty restaurování, která tu ve spolupráci s Muzeem Jindřichodradecka pořádá putovní výstavu s názvem Fauna bájná i skutečná v mědirytinách Antonia Tempesty. Na dvacítce velkoformátových posterů je k vidění prezentace tisku Bestiáře. Tato výstava je kromě víkendů otevřená i ve všední dny.

Mgr. Zuzana Paulusová
Oddělení propagace a vnějších vztahů UPa


Přišlo vám to zajímavé? Dejte o tom vědět