V Galerii Univerzity Pardubice vystavoval své grafiky Jan Černoš

18. 05. 2016

Seznámit se s tvorbou mladých i méně známých výtvarníků a umělců z České republiky mohou po celý rok návštěvníci Galerie Univerzity Pardubice, která je umístěna v budově Univerzitní knihovny. Ještě v pátek 20. května mohli obdivovat grafiky hradeckého umělce Jana Černoše. Od června pak galerie chystá výstavu novou.

Jan Černoš se narodil roku 1982 ve Vrchlabí. V roce 2007 promoval na Pedagogické fakultě Univerzity Hradec Králové v oboru český jazyk a výtvarná výchova pro střední školy. Od roku 2003 je členem Spolku sběratelů a přátel exlibris v Praze a od roku 2007 je i členem Unie výtvarných umělců České republiky. V současnosti žije a tvoří v Nechanicích a v Hradci Králové, kde zároveň učí na Gymnáziu Boženy Němcové.

„Autor se věnuje především tisku z hloubky, v posledních letech je to výhradně mezzotinta – často barevná a ručně kolorovaná s použitím zlacení. U starších grafik se pak jedná o lept, suchou jehlu, akvatintu a mědirytinu. Ve své grafické práci se zabývá formátově drobnější grafikou. Knižních značek (exlibris) vytvořil více jak 200. V současné době se orientuje především na velkoformátovou olejomalbu a malbu akrylem, rovněž experimentuje i s akvarelem a kvaší. Rozvíjí také nezvyklou techniku kresby – tvoří kresby na smirkový papír bílou křídou,“ říká o Janu Černošovi kurátor výstav pardubické univerzitní galerie Mgr. Lubomír Netušil.

Jan Černoš získal za grafické práce řadu čestných ocenění a v roce 2013 obsadil 1. místo v mezinárodní grafické soutěži Bodio Lomnago (Itálie). Zúčastnil se řady samostatných i společných výstav a jeho díla jsou zastoupena v mnoha českých i zahraničních státních i soukromých sbírkách, jedná se např. o Alexandrijskou knihovnu v Egyptě, Art Gallery v Šanghaji, Frederikshavn Art Museum v Dánsku, Památník národního písemnictví v Praze, Kabinet exlibris Chrudim i jiná místa.

Na další výstavu se v Galerii Univerzity Pardubice můžou zájemci těšit již od 31. 5., kdy se koná slavnostní vernisáž. Své sochy zde až do konce prázdnin představí Jaroslav Urbánek.

Tomáš Pospíchal
Oddělení propagace a vnějších vztahů UPa


Přišlo vám to zajímavé? Dejte o tom vědět