VUS v říjnu složí poctu Otci vlasti. Českem a Slezskem zazní Píseň zemí Koruny české

7. 10. 2016

Jak viditelně uctít výročí 700 let od narození Otce vlasti, krále a císaře Karla IV.? Například v mezinárodní sestavě a dílem spojujícím dva národy. A tak Vysokoškolský umělecký soubor Pardubice a polský sbor Medici Cantantes z Wroclawi, které k sobě mají poslední dobou velmi blízko co do svého personálního obsazení, znovu spojí své síly. V říjnu si společně zazpívají.

Oba sbory zanedlouho čekají tři dny nepřetržité hudby. A bude toho mnohem víc. Vše odstartuje v pátek 21. října, kdy v režii Smetanova domu v Litomyšli zazní Píseň zemí Koruny české v kostele Povýšení svatého Kříže. V sobotu 22. října bude program projektu pokračovat v Praze na Novém Městě v kostele sv. Vojtěcha, a to ve spolupráci s Unií českých pěveckých sborů. V neděli 23. října třídenní hudební slavnosti uzavře koncert v kostele sv. Jakuba v Poličce. Koncerty jsou pořádány pod záštitou místopředsedkyně Senátu Parlamentu České republiky Mgr. Miluše Horské. 

Společné nastudování Janáčkova díla

Ke společnému nastudování a provedení, vedle vlastních bloků i dalších společných písní, jsme si vybrali dílo světově známého českého skladatele Leoše Janáčka. Pod dojmy výstavy cyklu obrazů malíře Józefa Felikse Męciny-Krzesze „Ojcze Nasz“ složil krátkou, ale velkolepou kantátu s názvem „Otčenáš“. Program pak všichni předvedeme na závěrečném koncertu české části projektu také 23. října, a to na naší domácí půdě v Sukově síni Domu hudby v Pardubicích. 

Je třeba vyzdvihnout nepostradatelné úlohy v Janáčkově Otčenáši, kterých se zhostí: za tenor profesionální dirigent a zpěvák Stanislav Mistr z Prahy, na harfu nás bude doprovázet profesionální umělkyně Antónia Petráková z Hradce Králové a za varhany usedne Michal Hanuš z Kutné Hory. Oba tyto sbory bude řídit Magdalena Lipská a Tomáš Židek. Tento koncert podporuje svou záštitou statutární město Pardubice.

Bližší informace k trojici koncertů a jejich program najdete zde.

V listopadu se rozezní Polsko

O dva týdny později, v pátek 4. listopadu 2016, „Piesń Ziemi Korony Czeskiej“, a tedy i my, VUS Pardubice, zavítáme do Polska, abychom ve Slezsku svým programem zahájili XII. Międzynardowy Festiwal Rybnicka Jesień Chóralna im. Henryka Mikołaja Góreckiego, na Inauguracyjnym (zahajovacím) koncertu v Parafii Świętego Józefa Robotnika.

Vedle této akce vystoupíme i v soutěži smíšených sborů festivalu RJCH, který se koná druhý den. Cestu domů si zpestříme v neděli 6. listopadu svým hudebním doprovodem Mše svaté v kostele św. Stanisława, św. Doroty i św. Wacława ve Wrocławi, kde poté společně s Medici Cantantes uvedeme celý program „Piesń Ziemi Korony Czeskiej“. Kostel ve Wroclawi naši přátelé nevybrali náhodou, jeho spoluzakladatelkou byla císařovna Anna Falcká, druhá manželka Karla IV.

Šarlota Uhrinová
členka VUS, studentka Fakulty filozofické UPa


Přišlo vám to zajímavé? Dejte o tom vědět