Lavička Václava Havla v pardubickém kampusu opět ožila. Havlovou Audiencí

24. 11. 2016

Je to přesně rok, co Univerzita Pardubice zpřístupnila ve svém kampusu v Polabinách Lavičku Václava Havla. Jakožto symbol dialogu a porozumění teď znovu ožila, když studenti i pedagogové Fakulty filozofické k jejímu výročí připravili speciální interaktivní program. Ten si v mrazivém odpoledni nenechala ujít téměř padesátka studentů a zaměstnanců univerzity.

První výročí Lavičky Václava Havla si Univerzita Pardubice připomněla v pondělí 14. listopadu. A pojala ho nejen jako připomínku událostí spojených se 17. listopadem, ale především jako připomínku nedožitých osmdesátých narozenin Václava Havla.

Na programu byla Audience

S nápadem přišel student Přemysl Krejčík, který „lavičkové“ odpoledne zorganizoval a vymyslel společné čtení Havlovy divadelní hry Audience. „Lavičky Václava Havla jsou místem sloužícím k setkávání a sdílení. A právě v tom duchu jsme se rozhodli předčítání pojmout – kdokoli z návštěvníků se mohl připojit, vystřídat a chvíli číst ostatním ze hry Audience,“ popsal smysl a průběh akce její iniciátor a současně student Fakulty filozofické Přemysl Krejčík.

Oslovil některé pedagogy a studenty z Fakulty filozofické, aby promluvili o osobnosti Václava Havla na téma jeho vztahů k Evropě z různých hledisek.  A tak před samotným čtením ze hry měli přítomní možnost slyšet, jak Havel vnímal pojmy jako střední a východní Evropa, jak byl vnímán v Maďarsku a jakým způsobem tu byla překládána a vydávána jeho díla nebo jak se přátelil a pravidelně scházel s polskou stranou. Zazněl také příspěvek na téma „Havel a umění“, který byl věnován převážně Lavičkám Václava Havla, které vytvářel výtvarník a designér Bořek Šípek. S těmito krátkými příspěvky vystoupili Pavel Panoch, Marta Pató, Miroslav Kouba nebo Michaela Ditrichová a přidali tak zajímavá fakta, ale i řadu úsměvných informací o Václavu Havlovi.

„Myslím, že i přes nepříjemně mrazivé počasí se akce nadmíru vydařila. Po zajímavém úvodním kolokviu se při čtení hry vystřídalo několik diváků a hru jsme tak příjemně dynamicky zvládli celou,“ dodává student.

Tradice akcí na Lavičce založena

V tomto akademickém roce Lavička už jednou ožila, a to díky koncertům i autorským čtením v pátek 30. září, kdy se v pardubickém kampusu konala evropská Noc vědců. Svojí autorskou tvorbou tehdy studenti připomněli, že Václav Havel nebyl jen českým prezidentem, ale i významným dramatikem a esejistou. Svou poslední básní na něj vzpomněla především mladá talentovaná básnířka a studentka Aneta Plšková.

Společné čtení divadelní hry Audience tak umocnilo tradici v pořádání akcí spjatých s tímto místem. A na další se můžeme těšit zase na jaře, až bude příznivější počasí. „Další čtení by mělo proběhnout v dubnu nebo květnu. Už za mnou přišlo pár spolužáků, kteří by mi s následující akcí rádi pomohli, tak nyní vymýšlíme, jakou hru přečteme a jak to tentokrát pojmout. Patrně budeme číst Havlovu Vernisáž, ale možná nakonec sáhneme po zcela jiné hře, možná i autorovi. Zatím je to otevřené,“ odhaluje budoucí záměry Přemysl Krejčík. Tak se máme na co těšit.

Fotky i videa ze čtení Havlovy hry Audience najdete na našem facebooku.

Víte, že…?

Václav Havel navštívil Pardubice poprvé koncem ledna roku 1990, znovu se vrátil v prosinci 1996 a v dubnu 2001 přijel na Univerzitu Pardubice, aby besedoval se studenty a pedagogy o vstupu do Evropské unie? Jaký měl tehdy na univerzitě program a jak aula doslova „praskala ve všech“, se můžete dočíst v mimořádné příloze Zpravodaje Univerzity Pardubice z roku 2001. U příležitosti této návštěvy byl také znovu reprodukován Katalog studentského humoru VŠCHT Pardubice

Mgr. Zuzana Paulusová
Oddělení propagace a vnějších vztahů UPa


Přišlo vám to zajímavé? Dejte o tom vědět