VUS Pardubice vyzpíval na festivalu Svátky písní Olomouc hned tři zlaté medaile

19. 07. 2016

Několik desítek sborů smíšených, ženských i mužských nejen z České republiky se každoročně sjíždí na mezinárodní festival Svátky písní Olomouc. Společně soutěží dospělé i mládežnické sbory v mnoha kategoriích, ve kterých mohou získat jako nejvyšší ocenění zlatou medaili. Nejlepší sbory jsou pak nominovány do Grand finále, kde se utkají o titul Absolutní vítěz ročníku.

Svátky písní Olomouc se poprvé rozezněly v roce 1972. Od té doby probíhají, až na pár výjimek, vždy první týden v červnovém měsíci. Tento festival je reprezentován mezinárodní soutěží Mundi Cantant a množstvím dalších koncertních vystoupení, workshopů a různých akcí spojených s jeho programem.

Letos se konal již 44. ročník tohoto mezinárodního festivalu a Vysokoškolský umělecký soubor Pardubice, se kterým jsem přijela letos soutěžit, se festivalu účastnil v den hlavních soutěží, tedy v sobotu 4. června. Ten den soutěžily mládežnické a dospělé sbory, mezi které patříme.

VUS zasáhl do tří kategorií

Do místa registrace, jsme dorazili vlakem z Pardubic před devátou ráno. Zde jsme využili možnosti předzpívání repertoáru, připraveného do prvního pěveckého „klání“. Soutěže se pak konaly ve dvou místech. V sále Olomoucké Reduty a v Bohemia Palace, vzdálených od sebe jen několik desítek metrů. Přijeli jsme soutěžit ve třech kategoriích, přičemž mezi jednotlivými koncerty byl také čas na přechod z jedné budovy na druhou, a stejně tak na generální zkoušku. Jednalo se konkrétně o kategorie „Smíšené dospělé sbory“, „Mládežnické a dospělé sbory – církevní hudba“ a „Smíšené sbory s povinnou skladbou“. Do soutěží jsme zařadili skladby, které zahrnovaly duchovní hudbu, lidové písně i madrigal. Skladby ze staré i současné tvorby. Soutěžící sbory měly předepsaný čas vystoupení 10 až 15 minut. 

Hlavní den soutěží pod taktovkou VUS

Po odzpívání všech tří soutěží, zhruba ve tři odpoledne, nás v nedaleké restauraci čekalo občerstvení. Ve čtyři hodiny odpoledne bylo vyhlášení vítězů festivalu, kde jsme obdrželi krásné tři zlaté medaile, což odpovídá počtu kategorií, které jsme absolvovali. V kategorii Smíšené dospělé sbory, jsme byli první, na druhém místě bylo Pěvecké sdružení Martinů Třinec. V kategorii Smíšené sbory s povinnou skladbou, jsme se dělili o prvenství se sborem Collegium Musicum Berlin. Na druhém místě byl Pěvecký sbor Křížkovský v Opavě. Z kategorie„Mládežnické a dospělé sbory – církevní hudba“ jsme se těšili prvnímu místu, a to spolu s MPZ Cantemus ze Slovinského Kamniku. Za námi se pak umístili Sursum Corda ze Slovenské Rosiny.

Vítěze vybírala mezinárodní porota

Po vyhlášení vítězů následovala schůzka sbormistrů s porotci a pořadateli festivalu. V porotě zasedli pro letošní rok zástupci z rozličných koutů celého světa jako například z Anglie, Japonska či Thajska. Nakonec probíhala soutěž o absolutního vítěze festivalu, kterou vyhrálo již zmíněné Collegium Musicum Berlin spolu s Cantica Laetitia ze Zlína. S absolutními vítězi se mj. ve finále utkali pardubičtí Bonifantes a Komorní sbor Plamen z  Přelouče.

Tato akce byla převážně o zpěvu, a proto jsme neměli příliš možností si vyslechnout, pěveckou úroveň našich kolegů. Tomu všemu mohla být snad, alespoň částečnou, kompenzací samotná Olomouc. Že toto město bezpochyby žije kulturou, se dá vidět pomalu na každém kroku. Festival byl přenášen na YouTube.com a některá vstoupení jsou zde postupně pořadatelem zveřejňována. Nakonec jsme si z Olomouce vedle „třech zlatých“ odnesli památeční fotografii u morového Sloupu Nejsvětější Trojice na Velkém náměstí.

Další fotografie najdete na Facebooku VUS v albu Svátky písní Olomouc.

Šarlota Uhrinová
členka VUS, studentka Fakulty filozofické UPa


Přišlo vám to zajímavé? Dejte o tom vědět