VUS na cestě za Singing Europe ve Wroclawi – díl 3.

30. 06. 2016

V předcházejících dvou dílech jsme započali putování Vysokoškolského uměleckého souboru Pardubice za mezinárodní akcí Singing Europe v polské Wroclawi, evropském hlavním městě kultury 2016. Tentokrát si představíme účast Vysokoškolského uměleckého souboru na koncertě v dolnoslezské Wroclawi spolu s účastí na Mezinárodním festivalu Rybnický sborový podzim H. M. Goreckieho ve Slezsku.

Festival Rybnicka Jesień Chóralna (RJCh) založil profesor Czeslaw Freund, se kterým měl VUS tu čest setkat se již o rok dříve, a to na soutěži Akademická Banská Bystrica 2013 a pak také, toho roku, na soutěži FSU Jihlava, kde dirigent Freund účinkoval se svým sborem. VUS získal v obou těchto soutěžích skvělá umístění – ve zlatých pásmech. Profesor Freund o VUS následně projevil zájem a začal se dovolávat jeho účasti na soutěži v polském Rybniku. Jednalo se o desátý ročník RJCh, který se konal 7. až 9. listopadu 2014.

VUS koncertoval ve Wroclawi

VUS v souvislosti s plánovanou cestou do Polska kontaktoval dirigentku polského sboru Medici Cantantes Magdalenu Lipskou, která mu zprostředkovala koncert v partnerské Wroclawi. Díky tomuto vystoupení získal VUS podporu Pardubického kraje. Wroclawský koncert 7. listopadu 2014 ve farnosti sv. Kryštofa připravila Evangelická církev Wroclaw. VUS se představil s repertoárem, který uvádí ve svém curicullum vitae, tj. od renesance po současnost, včetně pravoslavné i spirituální hudby.

Sbor soutěžil v Rybniku 

Po Wroclawském koncertu se VUS přesunul do polského Rybniku, kde se v  Domě kultury Chwalowice konal festival RJCh. Před jeho samotným uskutečněním se však stala smutná věc. Zakladatel, profesor Freund, který VUS do Rybniku několikrát zval, v srpnu toho roku náhle zemřel. Celá akce se tak nesla v duchu uctění jeho památky. K překvapení VUS byl předsedou poroty jim dobře známý dirigent doc. Milan Kolena, ArtD. (Spevácky zbor Apollo Bratislava), členy pak prof. sztuk muz. Benedykt Błoński (Chór przy Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej) a dr. hab. Iwona Bańska (působí na Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach).

VUS soutěžil v kategorii Smíšené sbory. V programu soutěže byly tři skladby, které zazněly i den předtím ve Wroclawi: A. A. Archangelskij-Pomyšlaju děň strašnyj, T. Židek-Ad te levavi a J. Teml-Ave. Tuto kategorii náš sbor vyhrál a kromě diplomu získal i finanční cenu 2 000 PLN. S VUS v  kategorii soutěžily i místní sbory: Chór studencki Collegium Iuvenum, Stowarzyszenie Muzyczne – Chór Camerata a Chór Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. V závěru dne, na koncertě vítězů, v kostele Panny Matky Královny Apoštolů, se na přání poroty zpívala skladba Pomyšlaju deň strašnyj (A. A. Archangelskij). Společně s ostatními sbory pak zazněl i středověký hymnus Gaude Mater Polonia.

Opakované pozvání pro VUS

Festival se nesl v příjemném prostředí i duchu. Hlavně z důvodu navázání přátelského svazku s pořadateli festivalu, je VUS opakovaně zván a také letos se zúčastní XII. ročníku ve dnech 4. - 5. 11. Vedle soutěže vystoupí i na Inauguračním koncertu RJCh 4. 11. v 19:15 h v Kostele sv. Jozefa Robotnika. Společně s několikrát citovaným sborem Medici Cantantes Wroclaw tu předvedou koncertní program společného Česko-polského projektu „Píseň zemí Koruny české“, který VUS a Medici provedou v říjnu tohoto roku v ČR.

A jak se VUS ocitl na Singing Europe?

To prozradí další díl našeho cyklu putování Vysokoškolského uměleckého souboru Pardubice za mezinárodní akcí Singing Europe, v němž se již dostaneme k samotnému dění této akce. Předposlední čtvrtý díl poukáže na účast VUS v předpremiéře velkého finále, tedy loňského  Singing Europe 2015.

(Informace v textu byly čerpány z článku Vojtěcha Záleského na webu VUS a z archivů soutěže Rybnicka Jesień Chóralna a doplněny komentářem předsedy sboru.)

Šarlota Uhrinová
studentka Fakulty filozofické UPa


Přišlo vám to zajímavé? Dejte o tom vědět