VUS na cestě za Singing Europe ve Wroclawi – 4. díl

20. 07. 2016

Putování Vysokoškolského uměleckého souboru Pardubice za mezinárodní akcí Singing Europe v polské Wroclawi, Evropském hlavním městě kultury 2016, pomalu míří do svého finále. Blíží se totiž termín našeho odjezdu, a tak si nyní připomeneme účast VUSu na loňském ročníku této akce. V příštím týdnu už totiž budeme ve Wroclawi.

Myšlenka Singing Europe

Od roku 2006, kdy byla Wroclawská filharmonie pod vedením generálního ředitele Andrzeje Kosendiaka, vznikly z jeho iniciace nové soubory: Wroclaw barokní orchestr, sbor a chlapecký sbor, kromě toho však zavedl i nové festivaly. Jedním z nich byl právě Singing Europe a také Leo Festival. Dále díky panu Kosendiakovi vznikla řada vzdělávacích projektů např. Singing Wroclaw a Singing Poland, na něž také Singing Europe navazuje. Připravuje tím tak živnou půdu pro velké finále, protože právě letos v roce 2016, byla Wroclaw zvolena hlavním městem evropské kultury.

Budova, v níž se konal Singing Europe 2015 nese název Narodowe Forum Muzyki (zkráceně NFM). Tato budova vyrostla na místě jiných, vybombardovaných domů. Nachází se v ní celkem tři koncertní sály. My jsme v roce 2015, před jejím oficiálním otevřením, které probíhalo až v září téhož roku, vystupovali v tom největším z celého NFM. Tento sál pojme kapacitně až 1800 diváků, čímž se řadí mezi největší v celé Evropě.

VUS spojil pěvecké síly s polským Chórem

Ve třetím díle našeho putování jsem informovala o tom, jak probíhalo seznámení VUS s dirigentkou sboru Medici Cantantes paní Agnieszkou Franków-Żelazny. Tehdy její sbor v roce 2013 na projekt VUS „Den studenstva v kontextu Velké Moravy“, namísto svého Canticum Novum, doporučil dirigent Leszek Kalina. Jejich následné přijetí mimo jiné znamenalo i skvělé oslavení desetileté spolupráce partnerských regionů, protože Medici Cantantes působí právě v Dolnoslezské Wroclawi.  

VUS zpíval s polskými sbory, zapojil se do workshopů

Minulý rok obdržel VUS velmi poutavou nabídku právě od bývalé dirigentky partnerského polského sboru Medici Cantantes, a stávající dirigentky profesionálního sboru NFM paní A. Franków-Żelazny. Tato nabídka se přímo týkala druhého ročníku akce Singing Europe, kde se provádělo dílo Edwarda Elgara: „The Dream of Gerontius“. Toto veledílo jsme nastudovali a prováděli spolu s dalšími třemi akademickými sbory: Akademicki chór Politechniki Wrocławskiej (dirigentka Małgorzata Sapiecha-Muzioł); Chór Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie „Harmonia“ (dirigentka Izabella Zielecka-Panek) a Chór Akademicki Uniwersytetu Warszawskiego (dirigentka Irina Bogdanovich). Termín na přípravy a následné uskutečnění koncertu byl od 2. – 9. srpna 2015.

Celá akce dala možnost nahlédnout a setkat se s prací opravdu dobrých a zkušených umělců. V minulém roce to byla vokální skupina Voces8 z Velké Británie, se kterou jsme absolvovali řadu workshopů a následné vystoupení. Další velkou osobností onoho týdne pro nás byl britský dirigent Paul McCreesh, který řídil zmíněné oratorium Edwarda Elgara „The Dream of Gerontius, op. 38“. Hlavní role Gerontia se představil tenorista Charles Daniels, v roli Kněze a Anděla agonie barytonista Neal Davies. Anděla pro tento večer ztělesňovala švédská mezzosopranistka Ann Halenberg.

Naše píle se zúročila v závěrečných koncertech

Celá týdenní píle všech přítomných vyvrcholila dvěma posledními dny. První proběhl koncert v pátek 7. srpna jako A capella s Voces8. Druhý v sobotu 8. srpna, kdy zazněla ona skladba od E. Elgara. Podstatné pro oba večery bylo, že se jednalo o koncerty zcela vyprodané. Naplnění celého sálu vyvolávalo až kolosální dojem, který na nás všechny zapůsobil.

Z celého týdne jsme si však přivezli i jiné než jen pěvecké zážitky. Během větších či menších časových prodlev mezi zkouškami jsme se mohli na vlastní oči přesvědčit o krásném prostředí Wroclawi za denních i večerních hodin. V samotném centru města byla k vidění řada kostelů i chrámy a také například historická radnice. Velmi zajímavým je i mrakodrap, tzv. Sky Tower stojící u centra města s neuvěřitelnými 212 metry do výšky. Je jedním z nejvyšších v Evropě.

Letos jedeme opět!

Celá Singing Europe svým průběhem od seznamování se s jiným prostředím, přes práci dirigentů a jiných souborů, až po závěrečné koncerty, nám i všem ostatním zúčastněným přinesla nové a další zkušenosti z oblasti sborového života. To se do budoucna může hodit každému z nás. Nakonec, i jestliže jsme si měli odnést „jen pouhé“ pocity a vzpomínky, můžeme si být jistí, že jsme tím naplnění této mezinárodní akce rozhodně nezhatili.

A ve dnech 24. až 30. července se do Dolnoslezské Wroclawi vracíme znovu. Singing Europe 2016 je totiž za dveřmi a vy prostřednictvím přímé reportáže budete u toho. Tak nám držte palce.

Šarlota Uhrinová
členka VUS, studentka Fakulty filozofické UPa


Přišlo vám to zajímavé? Dejte o tom vědět