VUS doputoval na Singing Europe 2016 ve Wroclawi – díl 5.

16. 08. 2016

Ve speciálním cyklu jsme se poohlédli za putováním Vysokoškolského uměleckého souboru Pardubice na mezinárodní akci Singing Europe v polské Wroclawi – Evropském hlavním městě kultury 2016. Od prvopočátků jsme se dopracovali až k samotné účasti na akci Singing Europe, na kterou soubor vyrazil v posledním červencovém týdnu.

Stejně jako předchozí rok se i letos, avšak tentokrát v rámci zvěčnění Wroclawi jako evropského města kultury, sešlo několik desítek sborů z různých zemí, aby předvedly prezentaci velkých děl operní, oratorní i acapella tvorby, a to ve spolupráci se zkušenými a uznávanými umělci. Nejednalo se o jeden, nýbrž o celkem tři koncerty konající se po dobu tří prázdninových víkendů. Právě společný zpěv, stejně jako setkání rozdílných sborů z různých zemí, umožňuje výměnu zkušeností a vzájemné učení o jiných kulturách.

Singing Europe 2016 konečně začal

První vystoupení tohoto projektu se uskutečnilo na Wroclawském městském stadionu. Večer byl ve znamení hned dvou vystoupení. V první části se o radost z hudby přenášející do davu diváků postarala Christina Scucci, italská řádová sestra, která se také stala vítězkou druhé řady pěvecké soutěže The Voice of Italy. V druhé části koncertu se zase předvedli zpěváci z celé Evropy. Za doprovodu orchestru NFM (Národového Fóra Muziky – Wroclawská filharmonie) tak zazněly největší evropské hity. Dirigování se pro tento večer zhostila dirigentka NFM Agnieszka Franków-Żelazny.

VUS povolal do Polska posily

Ve dnech 24. až 30. 7. se konala druhá část rozsáhlé akce Singing Europe. Mnoho z našich účastníků z minulého roku mělo o tuto akci opět zájem, proto se z našich řad vznesl návrh, zda se i letos můžeme zúčastnit. Ne náhodou byl z těchto tří akcí vybrán právě tento termín. V roce 2017 náš sbor plánuje provedení díla F. Mendelssohna Bartholdyho – Eliáš (op. 70.), který byl slavnostně proveden právě na Singing Europe. Celý soubor byl z letošní nabídky nadšen. Museli jsme ovšem dorazit s pokud možno 40členným sborem, aby byly síly vyrovnané. Díky tomu dostali možnost zazpívat si v cizině na společném velkém projektu i zpěváci, se kterými jsme spolupracovali již v minulých letech, či na popud našeho pana dirigenta Tomáše Židka, členové sboru Salvátor z Chrudimi. Dokonce se účasti s námi zhostily i dvě kolegyně z Vysokoškolského uměleckého souboru Univerzity Karlovy v Praze, kterým děkujeme.

Setkání s dalšími sbory

Mezi jednotlivými sbory se letos kromě nás akce Singing Europe zúčastnily: Chór Medici Cantantes Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu (dirigentka Magdalena Lipska), Chór Akademicki Uniwersytetu Warszawskiego (dirigentka Irina Bogdanovich), Akademicki Chór Uniwersytetu Gdańskiego (dirigent Marcin Tomczak), Akademický sbor Žerotín (dirigent Pavel Koňárek) a Sbor NFM (dirigentka A. Agnieszka Franków-Żelazny). Začátky zkoušek probíhaly pod vedením jednotlivých dirigentů souborů, kteří nám dávali nové lekce i zajímavé techniky rozezpívání. Po celý týden zkoušení jsme měli mezi jednotlivými zkouškami také čas prohlédnout si opět krásy města.

V sobotu po obědě se všechny sbory, účastné na tomto projektu shromáždily na hlavním náměstí u radnice, kde společně zazpívaly píseň od J. K. Pawluśkiewicze a Ł. Bzowského – Włosek Poety, na slova polského básníka Tadeusze Różewicze.  Na památku jsme se vyfotili s dalšími sbory i pořadateli akce. Před večerním koncertem se pak uskutečnilo focení se samotným dirigentem Paulem McCreeshem. 

V sobotu Wroclawí zněl společný koncert

V sobotu v šest hodin večer došlo k vyvrcholení celého týdne a naší sborové píle – konal se závěrečný koncert. Na rozdíl od minulého roku se ovšem nerozezněla budova NFM nýbrž místní kostel pw. św. Marii Magdaleny. Sólových partů se ujali: v roli Eliáše Andrew Foster-Williams, za tenor Robert Murray, alt Paula Murrihy a za soprán Rosemary Joshua. Veškerá místa v kostele byla obsazena a ani časová náročnost nevyhnala diváky z řad ihned po první polovině. Krásně jsme se tak přesvědčili, že Wroclaw není kulturním městem jen pro tento rok, ale že hudbou a uměním žije celoročně.

Setkáním s novými sbory, novým repertoárem i sólisty se nám opět přiblížily nové možnosti v oblastech sborové tvorby. Sama dirigentka A. Franków-Żelazny se závěrečný večer našeho pobytu ve Wroclawi nechala slyšet, že plánuje v budoucnu uskutečnit další projekty v podobném stylu.

Singing Europe zakončily tóny hudebních mistrů

Na závěrečném zakončení celého Singing Europe si diváci mohli poslechnout provedení známých hudebních děl mistrů, jako jsou G. Bizet, C. Saint-Saëns, G. Puccini a dalších. Účinkovalo zde celkem šest pěveckých sborů, které řídil hostující dirigent Bassem Akiki. Nechyběli ani sólisté – za soprán Aleksandra Kurzak a za tenor Roberto Alagna.

Spojení VUS s Polskem však akcí Singing Europe pro letošní rok zdaleka nekončí. Dirigentka Medici Cantantes Magdalena Lipska totiž již v létě souhlasila s účastí svého sboru v ČR na provedení skladby Otčenáš od Leoše Janáčka. Tato skladba bude součástí projektu K výročí Karla IV., který se uskuteční v ČR od 20. do 23. 10. (Litomyšl, Polička, Praha a Pardubice).  Dále se s tímto sborem setkáme na soutěži Rybnická Jesień Chorálna (Slezsko), které se také účastníme, a to ve dnech 4. až 6. 11., kde Otčenáš zazní ve společném provedení při zahajovacím koncertu, a cestou zpět také ve Wroclawi v kostele św. Stanisława, św. Doroty i św. Wacława.

Šarlota Uhrinová
členka VUS, studentka Fakulty filozofické UPa


Přišlo vám to zajímavé? Dejte o tom vědět