V univerzitní galerii vystavuje své kresby Jitka Chrištofová

8. 01. 2016

Zatím poslední výstavou v Galerii Univerzity Pardubice, již 90. v pořadí, jsou kresby a grafiky Jitky Chrištofové. Ještě po celý leden i začátkem února vás autorka jejich prostřednictvím vezme do světa nejrůznějších krajin, ale i do lesů našich dětských let.

„Moje díla jsou inspirována hlavně přírodou Vysočiny, kde momentálně s rodinou žiju. Kresby zachycují prosté krajinné výseky, náhodné scény, ve kterých je obsaženo moje vnímání přírody,“ vysvětlila na vernisáži sama autorka Jitka Chrištofová. Výjev zpracovává zprostředkovaně pomocí fotografických záznamů a kresbou zpaměti. Vytváří tak pro diváka impresi – dojem – zobrazeného místa v určitém čase skrze svoji částečně intuitivní kresbu pastelem.

„Přestože z oblasti Českomoravské vysočiny vzešlo mnoho krajinářů, Jitka Chrištofová není krajinářem v pravém slova smyslu. Nesnaží se o přesnou nápodobu přírody, ale zobrazuje ji podle filozofie svého oblíbeného filozofa a japonského farmáře Masanobu Fukuoky. I tak z jejích kreseb ale cítíme strukturu kůry stromů a mate nás spleť větvoví. Pokud chceme prožít autorčinu ideu, musíme se na chvíli zastavit, zpomalit a vrátit se zpět do lesů našich dětských let. Jedině tak okusíme prosté pozorování přírody nezkaženým okem,“ přibližuje autorku v programu výstavy Mgr. Veronika Macháčková.

Jitka Chrištofová vystudovala Akademii výtvarných umění (ateliér grafiky II. Vladimíra Kokolii). Autorka je stále věrná svému grafickému školení, a tak nesmírně pečlivě a pomalu propracovává plochu papíru, aniž by používala stylu s rychlým efektem. Za svoji tvorbu získala několik ocenění.

Vernisáž výstavy proběhla u příležitosti oslav státního svátku 17. listopadu, a to v pátek 13. listopadu. K vidění je ještě až do 10. února 2016. Ke konci února pak bude otevřena výstava nová. Ta nabídne obrazy a grafiky Jaroslava Alta, který působí mimo jiné i v Ateliéru restaurování nástěnné malby a sgrafita Fakulty restaurování Univerzity Pardubice. Univerzitní galerie tak načne 91. výstavou svou další dekádu.

Mgr. Zuzana Paulusová
Oddělení propagace a vnějších vztahů UPa


Přišlo vám to zajímavé? Dejte o tom vědět