V Litomyšli zavzpomínali na Václava Havla

6. 01. 2016

Podívat se do Piaristické koleje a připomenout si osobnost Václava Havla mohli v polovině prosince obyvatelé Litomyšle i další zájemci. Na tři dny se do těchto nedávno zrekonstruovaných prostor nastěhovala výstava fotografií o Václavu Havlovi s názvem „Nic lidského mi není cizí“.

Přestože se soubor fotografií s Václavem Havlem podařilo zapůjčit do Litomyšle pouze na krátkou dobu – na pouhé tři prosincové dny, a to od pátku 18. do neděle 20. prosince – zhlédlo unikátní výstavu přes 1 200 návštěvníků.

Jejím úkolem přitom nebylo dokumentovat historické události, ale uctít výjimečného člověka, což se právě u příležitosti smutného čtvrtého výročí úmrtí Václava Havla podařilo.

Fotografie i Srdce pro Václava Havla

Prostřednictvím fotografií z let 1988 až 2011 měli návštěvníci jedinečnou možnost zavzpomínat na osobnost prvního českého prezidenta. Uviděli ho nejen jako disidenta, prezidenta, ale také jako umělce a obyčejného občana. „Kromě fotografií mohli také znovu obdivovat rekonstrukci Piaristické koleje, která byla dokončena loni na podzim, kdy byla stavba slavnostně zpřístupněna,“ doplnila k prostorám Piaristické koleje tajemnice Fakulty restaurování Univerzity Pardubice Ing. Markéta Prokešová.

„Kromě Piaristické koleje mohli návštěvníci zavítat i do sklepení litomyšlského zámku, kde je k vidění Srdce pro Václava Havla. Na jeho obnově a restaurování při instalaci v Litomyšli v roce 2012 se podíleli právě naši restaurátoři pod vedením Mgr. art. Luboše Machačka z Ateliéru restaurování uměleckých děl na papíru,“ dodala k výstavě tajemnice fakulty Ing. Markéta Prokešová.

Výstavu ve spolupráci s Fakultou restaurování Univerzity Pardubice připravila Smetanova Litomyšl.

Mgr. Zuzana Paulusová