Židé v boji a v odboji: Seznamte se s osudy tisíců žen a mužů

10. 05. 2016

Až do 20. května je ve foyer auly Univerzity Pardubice k vidění putovní výstava s názvem Židé v boji a v odboji. Připomíná statečnost lidí, kteří se v nepředstavitelně těžkých podmínkách holocaustu postavili proti nacistické moci, a současně ukazuje, že odpor proti zlu je nutný. Zastavte se na chvilku a vzpomeňte na osudy těchto lidí.

„Výstava je formou boje proti popírání holocaustu, proti současnému neonacismu a projevům rasové nesnášenlivosti prostřednictvím seznamování veřejnosti s fakty,“ komentuje výstavu v Pardubicích Mgr. Zbyněk Vydra, Ph.D., proděkan pro vnější vztahy Fakulty filozofické Univerzity Pardubice, který zároveň působí na tamním Ústavu historických věd. „Výstavu do prostor Univerzity Pardubice zapůjčilo Sdružení židovských odbojářů a vojáků. Vytvořili ji přední čeští historici a díky nim máme možnost připojit se k upomínce holocaustu, k boji proti rasismu, proti lživým tvrzením o židovské zbabělosti.“

O lidské statečnosti

Výstava ukazuje, že Židé bojovali na všech frontách 2. světové války i v domácím odboji a s ideou pomoci osvobození Československa. Také v koncentračních táborech, v internaci, v úkrytech jsou účastníky resistence proti nacistickému násilí. Každý, kdo dokázal přežít hrůzy holocaustu, přežil díky své statečnosti.

Výstava je výsledkem realizace širšího projektu, jehož součástí byla 1. mezinárodní konference historiků a vydání sborníku na totéž téma, obojí ve spolupráci s Historickým ústavem Akademie věd ČR a Institutem Terezínské iniciativy. Svou pouť započala již v roce 2005 a od té doby byla vystavena na řadě míst v České republice, ale také v Českém centru v Tel Aviv, ve Slovenské republice, Bělorusku, na Ukrajině a v Německu. Zhlédlo ji více než 20 tisíc návštěvníků, zvláště z řad mládeže.

Výstavu navštívila i pardubická pamětnice Lea Skácelová

Vernisáž výstavy se uskutečnila v pondělí 25. dubna. Záštitu nad výstavou převzala místopředsedkyně Senátu Parlamentu ČR Miluše Horská. Čestným hostem vernisáže byla náměstkyně ministra kultury PhDr. Anna Matoušková.

Na výstavě také bylo možné setkat se s pamětnicí a „ukrývaným dítětem“ v jedné osobě, paní Leou Skácelovou, která univerzitu naposledy navštívila před rokem právě u příležitosti besedy s těmi, kteří přežili druhou světovou válku. Tehdy zaznělo hned několik silných příběhů těch, kteří byli ošizeni o to nejkrásnější v životě, a sice spokojené dětství.

Výstava bude ve foyer univerzitní auly k vidění ještě pár dní. Šanci na její zhlédnutí máte do 20. května.

Mgr. Zuzana Paulusová
Oddělení propagace a vnějších vztahů UPa


Přišlo vám to zajímavé? Dejte o tom vědět