Vnímání světa představuje v univerzitní galerii pražská autorka Hana Čápová

15. 02. 2017

Malířka, grafička, ilustrátorka dvou desítek knih, ale také tvůrkyně známek a ex libris. To je Hana Čápová. Na svém kontě má na šedesát samostatných výstav doma i v zahraničí a kolektivních výstav nepočítaně. Zabývá se volnou, užitou a drobnou grafikou a malbou. U jejích grafik se můžete v pardubickém kampusu zastavit až do 30. března a vnímat její svět.

Hana Čápová se narodila v roce 1956 v Praze. V letech 1971–1975 absolvovala Střední odbornou školu výtvarnou V. Hollara a v letech 1977–1983 Vysokou školu umělecko-průmyslovou v Praze v ateliéru ilustrace a grafiky profesora Mikuly. Od roku 1994 patří mezi členy Spolku českých umělců grafiků Hollar. Její nejčastější grafickou technikou je lept do mědi. Od roku 1984 vytvořila touto technikou i velkou řadu ex libris. Ilustrovala řadu knih, například L. Aragona, I. Shawa, K. Čapka, C. Malaparteho, F. S. Fitzegeralda, J. Jonese, W. Shakespeara a jiných. Stojí i za několika sériemi poštovních známek, na nichž vytvořila třeba sovy, psy, zpěvné ptactvo atd.

Na výstavě ukazuje lidské příběhy

„Grafické listy Hany Čápové jsou záznamem lidských příběhů, tak jak člověk prožívá, jak je promítá do svých snů, tak jak plyne čas, mění se historie, kultura, náboženství, pověsti, pověry a symbolika. Umí mistrně rozehrát děje reálné, ale i ty rodící se v naší fantazii a přesvědčivě dokazuje, že ovládá realistickou kresbu, kterou dovede přizpůsobit svým záměrům, potřebám, aby výsledný efekt byl co nejpůsobivější. Jak se jí tento proces „tvoření“ vždy promyšlený do krajnosti daří, vyčteme z jednotlivých grafických listů, jimž vdechla neopakovatelnou atmosféru, zvláštní, někdy až zadumanou či dramatickou náladu vymykající se běžnému normálu. Groteska a humor se stávají častým doplňujícím prvkem, pokud jsou na místě,“ říká Karel Žižkovský v doprovodném textu k její pardubické výstavě.

Otevřeno od pondělí do soboty

96. uměleckou výstavu najdete na tradičním místě v Galerie Univerzity Pardubice, tedy ve vestibulu Univerzitní knihovny. Potrvá do 30. března a je otevřena vždy od pondělí do pátku od 8 do 18 hodin, v sobotu od 8 do 12 hodin. Vstup je zdarma.

Mgr. Zuzana Paulusová
Oddělení propagace a vnějších vztahů UPa


Přišlo vám to zajímavé? Dejte o tom vědět