Grafiky uměleckého spolku Hollar nabízí univerzitní galerie

24. 04. 2017

Galerie Univerzity Pardubice otevřela svou 97. uměleckou výstavu. Díky grafikám z různé doby a od různých autorů můžete projít „100 let sdružení českých umělců grafiků Hollar“, které spojovala především kvalita jejich tvorby. Kromě vlastních výstav vytvořili tito autoři také například návrhy poštovních známek. Do jejich vybraných historických i současných grafik se můžete zahledět až do konce května a obdivovat jejich krásu i kouzlo.

Sdružení českých umělců grafiků Hollar vzniklo v prosinci 1917 na podporu a propagaci původní grafické tvorby, která se po dlouhém období, kdy poklesla na pouhou reprodukční techniku, začala u nás – podobně jako ve světě – navracet mezi svébytné projevy výtvarného umění. Mezi zakládající členy patřili T. F. Šimon, profesor nedávno předtím založené grafické speciálky na pražské Akademii Max Švabinský, Viktor Stretti a jeho bratr Jaromír Stretti Zamponi, sochař František Bílek a profesoři Uměleckoprůmyslové školy František Kysela a V. H. Brunner, k nimž záhy přibyli Vojtěch Preissig, Zdenka Braunerova, Josef Lada a postupně absolventi grafické speciálky Jan Rambousek, Václav Rabas, Cyril Bouda, Koloman Sokol, Kyselův žák Karel Svolinský, souputník Devětsilu František Tichý aj.

Autoři, sběratelé i příznivci grafiky

„Oproti jiným výtvarným spolkům nebyl Hollar od počátku vymezován generačně ani jednotným výtvarným programem, ale pouze kvalitou tvorby. Tu se mu podařilo prosazovat vedle vlastních výstav také působením na širokou veřejnost prostřednictvím návrhů poštovních známek a bankovek. Sdružení českých umělců grafiků Hollar kolem sebe od počátku soustřeďoval sběratele a příznivce grafiky i milovníky krásných knih jako své přispívající členy, kteří vytvořili Klub přátel Hollaru. Přátelské soužití více generací a názorových poloh, podobně jako důraz na dokonalé ovládnutí grafických technik, charakterizovalo Hollar po celou jeho stoletou historii,“ popisuje Sdružení českých umělců grafiků Hollar v doprovodném textu k pardubické výstavě Blanka Stehlíková.

Vernisáž zahájila jedna z autorek

Výstavu zahájil prorektor Univerzity Pardubice profesor Petr Vorel spolu s akademickou malířkou Alenou Laufrovou, která přítomné seznámila s prací sdružení Hollar. Věnuje se volné grafice, ilustraci a kresbě. Vystudovala Vysokou školu UMPRUM v Praze – ilustrační a užitkovou grafiku pod vedením profesora Zdeňka Sklenáře. Členkou sdružení Hollar se stala ještě před rokem 1990. Měla řadu výstav u nás i v zahraničí a za svou práci obdržela i několik vyznamenání a pyšní se i oceněním Grafika roku z roku 2004 či 2009. Více o Hollaru a jeho umělcích najdete zde

Kam za grafikou na univerzitě?

Výstava Galerie Univerzity Pardubice je umístěna ve vestibulu Univerzitní knihovny a právě zahajovaná výstava v ní potrvá do 31. května. Je otevřena tradičně od pondělí do pátku od 8 do 18 hodin, v sobotu od 8 do 12 hodin. Vstup je zdarma.

Tomáš Pospíchal
Oddělení propagace a vnějších vztahů UPa


Přišlo vám to zajímavé? Dejte o tom vědět