Grafiky Ivo Křena jsou v univerzitní galerii k vidění už jen pár dní

13. 01. 2017

Pouze poslední týden mají zájemci možnost zavítat do univerzitní galerie, aby zhlédli díla předního českého grafika a rodáka z Pardubic Ivo Křena, který tu vystavuje grafiky plné barevnosti. Od února je ale vystřídají díla nová, a sice grafiky Hany Čápové, které v galerii zůstanou až do března.

Ivo Křen patří k předním grafikům střední generace, kteří se na přelomu 20. a 21. století zasloužili o novodobý rozvoj techniky linorytu, díky němuž odkryl inspirativní a kreativní prvky nejen v grafickém výrazu. Jeho rukopis je charakteristický symbiózou razantních barevných ploch, robustních tvarů a struktur, složitých rastrů, ve kterých je barevný dojem výsledkem skládání z tisíců drobných bodů v několika tónech.

Krajina jako hlavní inspirační zdroj

„V posledních letech jsem téměř úplně opustil témata s různými prožívanými příběhy. Krajina je nadčasová, proměňující se, naplněná fascinující skladbou barev, tvarů a struktur. Pokouším se do krajiny vstupovat, objevovat tyto opojně nádherné věci a jevy. Inspiruji se viděným, ale nejde mi jen o situační reprodukci pohledu. Grafiky by měly člověka vtahovat do sebe, vytvářet emotivní náladu, vybudit vlastní zapomenuté pocity, dovolit mu procházet si imaginární krajiny ve vlastní fantazii,“ říká ke svým dílům sám autor Ivo Křen.

Grafika vystřídá v únoru grafička

Výstava grafik Ivo Křena potrvá v Galerii Univerzity Pardubice ještě pár dní, a to do 21. ledna 2017. Začátkem února ji vystřídají díla grafičky, malířky a ilustrátorky Hany Čápové. Obdivovat její umění bude možné od 1. února až do konce března.

Vernisáž výstavy se uskuteční v úterý 31. ledna od 17 hodin. Jste srdečně zváni.

Mgr. Zuzana Paulusová
Oddělení propagace a vnějších vztahů UPa


Přišlo vám to zajímavé? Dejte o tom vědět