Pozvánka do univerzitní galerie. Ještě pár dní zde vystavuje Kryštof Rybák

21. 08. 2017

Ukázkou svých 3D soch a grafik se pardubické veřejnosti ještě pár dní představuje pražský sochař a sklářský výtvarník Kryštof Rybák. Podívat se na jeho dílo můžete do konce srpna přímo v univerzitní galerii, která má po krátké prázdninové pauze opět otevřeno. Už v září se přitom můžete těšit na výstavu novou.

Kryštof Rybák se narodil v Praze, kde vystudoval střední a vyšší uměleckoprůmyslovou školu. Ve studiu pokračoval na Akademii výtvarných umění v ateliéru figurálního sochařství vedeného prof. Janem Hendrychem. Autor nadále žije a pracuje v Praze. „Své tvůrčí záměry realizuje v malbě, sochách a plastikách z tradičních materiálů a taveného skla. V uměleckém jazyce Kryštofa Rybáka se protnula zkušenost jeho otce, významného českého skláře Jaromíra Rybáka, se znalostmi získanými studiem zejména v sochařském ateliéru prof. Hendrycha na AVU v Praze. Zmíněné formující vlivy se v jeho tvorbě propojily se zvýšenou senzitivitou pro aktuální tendence v sochařství i v současném designu. Pohrává si s nejrůznějšími alternativami výtvarných forem a prozkoumává možnosti materiálů od kovů, plastů, kompozit po tavené sklo,“ popisuje práci vystavujícího autora kurátor výstav pardubické univerzitní galerie Mgr. Lubomír Netušil.

Umělec má za sebou desítky výstav

Kryštof Rybák vystavoval na čtyřiceti samostatných a společných výstavách v tuzemsku i zahraničí, například v Bulharsku, Francii, Holandsku, Německu, Rakousku, na Tchaj-wanu nebo v USA. Zúčastnil se odborných sympózií v Česku, Španělsku a USA. Za pozornost stojí i jeho účast na realizaci, spolu se svým otcem Jaromírem Rybákem v letech 2003–2004, sochy Betlém na hradě Bezdružice. Jde o největší skleněný betlém z taveného skla na světě.

V těchto dnech se představuje i v Galerii Univerzity Pardubice, která je umístěna ve vestibulu Univerzitní knihovny v pardubickém univerzitním kampusu. Posledních čtrnáct dnů prázdnin je opět přístupná, a to od pondělí do pátku od 8 do 15 hodin a vstup na ni je zdarma. Trvá do čtvrtka 31. srpna. Od září ji vystřídá výstava obrazů Víta Boučka, jejíž vernisáž se uskuteční v úterý 5. září.

Tomáš Pospíchal
Oddělení propagace a vnějších vztahů UPa


Přišlo vám to zajímavé? Dejte o tom vědět