Víte, že v Litomyšli je Stavba roku Pardubického kraje? A sídlí v ní knihovna piaristické koleje

4. 12. 2017

Mezi třinácti objekty, které se letos ucházely o titul Stavba roku Pardubického kraje, byla i dostavba piaristické koleje v Litomyšli, která je součástí programu Revitalizace zámeckého návrší. Vítězný titul získala v kategorii Stavby občanské vybavenosti. A zaujala i ve veřejném hlasování, v němž se umístila těsně druhá.

Z okresu Svitavy byla Přístavba piaristické koleje v soutěži Stavba roku, kterou jednou za dva roky vyhlašuje Pardubický kraj společně s Českou komorou autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě a Svazem podnikatelů ve stavebnictví v ČR, přihlášená jako jediná. Porota ocenila navázání soudobé přístavby na významnou barokní stavbu, kde zůstala zachována původní stavební čára i výška stávajících sousedních říms. Dispoziční vazba na stávající objekt je bezkolizní a logická, úpravy respektují původní konstrukce a provedení. Prostory nové fakultní knihovny jsou přehledné se zajímavě řešeným interiérem. Některé použité stavební prvky a detaily provedení jsou výjimečné a umocňují celkový příznivý dojem z celé stavby.

Litomyšlská stavba bodovala i u veřejnosti

Hlasování veřejnosti na internetu se stává čím dál populárnější. Letos organizátoři anketu vyhlásili podruhé a překvapil je počet hlasů, který překročil hranici 12 tisíc. S celkovým počtem 5 627 hlasů zvítězila kaple v Deblově – Mladoňovicích, kterou ale těsně stíhala Dostavba piaristické koleje v Litomyšli, jež získala 5 515 hlasů. 

Mgr. Zuzana Paulusová
Oddělení propagace a vnějších vztahů UPa


Přišlo vám to zajímavé? Dejte o tom vědět