Univerzita zažila karnevalové veselí. Ve skromnějším provedení uspořádala tradiční masopust

26. 02. 2018

Masopust neboli karnevalové období bylo v minulosti od Tří králů do Popeleční středy, kterou začíná postní období před Velikonocemi. Tato staletá tradice byla na desítky let přerušena, ale v poslední době se slaví také u nás. A jeho oslavy zažila i Univerzita Pardubice, když v masopustním období vyráběla masky, vytvořila si vlastní průvod a sehrála tradiční příběh.

Masopust se neslaví pouze u nás, ale i v dalších zemích. Například v Itálii mají karneval, jehož význam je vlastně stejný: karne – maso a vale – dát sbohem. Karneval v Rio de Janeiro je také vlastně masopustní zábava a koná se v právě v polovině února, a to od 9. do 18. února. „Masopustem se loučíme s obdobím bujarého veselí, jídla, pití, zábavy, než přijde půst. Dříve se v době před masopustem na venkově dělaly zabíjačky, svatby, byla hojnost masa. Podle oblasti konání má masopust různé podoby. V některých regionech jako Chodsko, Doudlebsko, Hlinecko, Strání aj. je součástí oslav obřadní průvod masek, který obchází s muzikou vesnice. Tento akt vykonávají zvlášť vypravené skupiny lidí ve specifických maskách a se specifickým chováním, mající dlouhou tradici,“ popisuje svátek, který má kořeny v hluboké minulosti organizátorka univerzitního masopustu a současně vedoucí kariérního centra Ing. arch. Iva Svobodová a dodává, že v roce 2010 byly masopustní průvody s maskami na Hlinecku zapsány dokonce na Listinu světového přírodního a kulturního dědictví UNESCO.

Rej nejrůznějších masek a postav

Na masopustu se objevují různé postavy. Někde spolu zápolí 2 osoby – tlustý, stále se cpoucí Masopust a asketický Půst. Postava jedlíka milujícího život je česká obdoba Bakcha. I ten se někdy na českém masopustu objevuje, a nakonec je spálen, aby s ním zmizelo obžerství a další neřesti. „To je důležitý moment masopustu, jakési symbolické očištění. Vyjmenují se různé nepravosti, které sužují společenství a potom se za ně odsoudí zástupná osoba – Masopust, Bakchus, bílá kobyla nebo třeba basa. Popraví se, spálí nebo uloží do hrobu, a tím jsou sejmuty symbolicky všechny hříchy celé obce. Lidé jsou očištěni a mohou se ještě celý den až do půlnoci veselit. Protože pak přichází doba půstu. A s ním askese, hledání vnitřního klidu, očištění. Je to příprava na největší křesťanský svátek – Velikonoce,“ popisuje průběh masopustu Iva Svobodová, která celou akci na univerzitě iniciovala.

Zaměstnanci a studenti univerzity pojali masopustní veselí po svém. Nejenže si vyráběli nejrůznější masky a škrabošky, ale celý příběh sehráli společně jako stínové divadlo. A tak Univerzita Pardubice zažila netradiční návštěvu – bílou kobylu (prý je to odkaz na bílého velblouda mudrce Baltazara) a spolu s ní další maškary, které vyrazily za starostou obce získat povolení k oslavám. Masopustní příběh ožil v jejich podání i v prostranství UNITu, kde se celá únorová akce ve středu 14. února odehrála.

Stínové masopustní divadlo

SOUDCE:

Lidé pomlouvají, klevetí

a vedou řeči jak smetí.

Ohýbají rádi hřbet,

za to pak mají lepší chodník

a celý jejich okolní svět.

 

O kobylo, kobylo, to tu ještě nebylo.

 

Víš, kdo nejhlasitěji křičí?

Jen ten, od koho nejvíc fičí.

A co tyhle věčné pomluvy a klevety

Od starého, od mladého nebo jenom od tety?

Kdo to řekl? Já, ty, on nebo ten?

Každý zaručených zpráv je šiřitel.

Lidičky, dejte pozor na svá ústa.

Mezi lidmi chybí slušnost a vzájemná úcta.

 

O kobylo, kobylo, to tu ještě nebylo.

 

Viníka ne v sobě, ale v tobě objevíme a o hlavu tě připravíme.

Byla jsi poctivá, nežrala moc,

jen jsi pila někdy celou noc.

U starosty na náměstí,

na poli, kde vítr sviští,

tam jsi všude byla,

a vše jsi viděla.

 

O kobylo, kobylo, to tu ještě nebylo.

 

Tady na dvoře univerzitním

slavnostní akt bude tvým posledním.

Ras život tvůj nyní ukončí

A tak zmizí všechny naše vlastnosti nejhorší.

 

RAS:

Až jí život ukončíme, její části moudře rozdělíme,

aby její dobré vlastnosti v nich přetrvaly do doby,

než doroste kobyla nová a zkoušce se opět podrobí.

Smutná chvíle pro nás nastává, naše kobyla dodělává…

 

A nyní co my s kobylou uděláme?

Spravedlivě ji rozdělíme a rozdáme.

 

Mgr. Zuzana Paulusová
Oddělení propagace a vnějších vztahů UPa


Přišlo vám to zajímavé? Dejte o tom vědět