Sochy Petra Nováka jsou inspirovány duchovnem i přírodou

11. 06. 2018

Aktuální výstava v Galerii Univerzity Pardubice představuje dílo sochaře Petra Nováka. Východočeský rodák z Jaroměře je autorem desítek plastik, sousoší, fontán a pomníků, které jsou umístěny nejen v tuzemsku, ale i v zahraničí.

Práci vystavujícího autora v univerzitní galerii popisuje kurátor výstav pardubické univerzitní galerie Mgr. Lubomír Netušil takto:

„Zpočátku byly v autorově tvorbě převážně zastoupeny dívčí akty, portréty a figurální kompozice z kamene a dřeva. Později vedle drobné plastiky převážila i monumentální díla. Jeho díla obsahují náměty zabývající se duchovní i náboženskou rovinou života, přírodou, užitým uměním, historickými postavami a událostmi a samozřejmě i tématikou jezdectví a koní. Pracuje s kamenem, dřevem, hlínou a voskem, mnohá díla jsou ve finále odlita do bronzu a zdobí veřejné či soukromé prostory nejen u nás, ale i v zahraničí.

Významná je jezdecká socha prezidenta Masaryka

Dílo Petra Nováka je známé v Čechách, na Moravě, ale i zahraničí, např. Anglii, Rakousku, Německu, Itálii či Kanadě. České republice má nejvíce děl umístěných v Novém Městě nad Metují, z nichž nejvýznamnější je figurální pomník Jana Černčického z Kácova, zakladatele Nového Města nad Metují. Jedním z nejvýznamnějších sochařových děl je jezdecká socha prvního československého prezidenta T. G. Masaryka v Lánech. Díky nabídce občanského sdružení Retranchement No. XVIII. z Josefova přenesl v roce 2009 své působiště do Bastionu IV. v barokní pevnosti, kde vybudoval svůj ateliér a galerii.

Narodil se a vyrůstal v Jaroměři pod vlivem barokního sochařství B. M. Brauna. Vystudoval Střední průmyslovou školu kamenickou v Hořicích v Podkrkonoší (u prof. J. Kolomazníka). Ve studiu pokračoval na Akademii výtvarných umění v Praze u profesorů Stanislava Hanzíka a Miloše Axmana. Nadále žije a pracuje v Jaroměři.

Výstava soch Petra Nováka v Galerii Univerzity Pardubice potrvá do 31. srpna 2018 a je umístěna ve vestibulu knihovny v pardubickém univerzitním kampusu. Vstup do univerzitní galerie je zdarma.

Galerii podporuje statutární město Pardubice.

Tomáš Pospíchal
Oddělení propagace a vnějších vztahů UPa

 


Přišlo vám to zajímavé? Dejte o tom vědět