Na univerzitě sportují děti i senioři

21. 01. 2019

Na Univerzitě Pardubice pravidelně každý týden probíhá všesportovní přípravka pro děti od 4 do 9 let v rámci celonárodního projektu Děti na startu. Děti se věnují atletice, gymnastice, sportovním hrám a psychomotorickým hrám. Naučí se základy jednotlivých sportovních odvětví, seznámí se s tím, co který sport obnáší a vyzkouší si, co zvládají a s čím se „ještě perou“.

Hodiny jsou zaměřeny na rozvoj základních motorických schopností, koordinace, obratnosti, rychlosti a síly. Všechny tyto schopnosti jsou rozvíjeny především prostřednictvím her a různých kondičních a koordinačních drah. Důležité je, aby se dětem pohyb líbil a cvičení je bavilo.

Aktivní i v pozdějším věku

Druhou skupinou, které se asistenti tělovýchovy a sportu věnují, jsou studenti Univerzity třetího věku.  Již druhým rokem dochází studenti do tělocvičny pravidelně každý týden stejně jako běžní studenti. Cvičení pro ně je převážně zaměřené na posílení a protažení hlavních svalových skupin pomocí především vlastní váhy, ale i pomůcek, jako jsou overbally, gymnastické míče, lehké činky nebo posilovací gumy.

Jak pracovat s vlastním tělem

Dále se v lekcích zaměřujeme na správné držení těla a prevenci bolesti zad, správné dýchaní i práci s hlubokým stabilizačním systémem, se kterým se snažíme pracovat téměř ve všech typech lekcí. Vzhledem k vysoké zdatnosti cvičenců jsou zařazovány i lekce jako indoorcyclig, powerjóga nebo trénink na posilovacích strojích. Do hodin jsme již zařadili i sportovní hry, které studenti s lehkostí zvládají. Jako zpestření a odlehčení od poměrně náročného cvičení jsou realizovány i hodiny psychomotorických činností.

Jsme rádi, že s těmito skupinami můžeme pracovat a že je zájem o cvičení velký jak z řad seniorů, kteří již mají velice dobře zažité pohybové návyky, tak i z řad dětí, u kterých se motorické schopnosti teprve formují.