Lady Milena Grenfell-Baines vzpomínala na pohnutý osud židovských dětí

19. 06. 2014

Jazykové centrum Univerzity Pardubice pořádalo ve čtvrtek 13. března v univerzitní aule setkání s lady Milenou Grenfell-Baines, která je jedním z tzv. Wintonových dětí. Její životní příběh přiblížil mimo jiné i dokumentární film Síla lidskosti, který popisuje hrdinský čin sira Nicholase Wintona.

V roce 2000 natočil režisér Matej Mináč dokumentární film Síla lidskosti, který vypráví příběh britského makléře Nicholase Wintona, kterému se těsně před vypuknutím druhé světové války podařilo zachránit šest set šedesát devět českých židovských dětí. „Jedním z posledních vypravených vlaků odjela tehdy devítiletá Milena Fleischmannová, “ vysvětluje Ing. Andrea Koblížková, Ph.D., vedoucí Jazykového centra Univerzity Pardubice.

Setkání, které přiblížilo osudy Wintonových dětí

V univerzitní aule se hosté seznámili s osudy českých židovských dětí, kterým čin Nicholase Wintona zachránil život v předvečer druhé světové války. Svůj osobní příběh zde připomněla i Lady Milena Grenfell-Baines.

Lady Milena doplnila promítání dokumentu Síla lidskosti svým vyprávěním. Její prezentaci jsem před několika roky slyšela na Univerzitě v Manchestru. Uvědomila jsem si tehdy, jak zásadní je autentičnost jejího podání, energie a pozitivního životního postoje, jež i přes tragický kontext člověka povznáší a umožňují mu cítit sílu vlastních možností a sebedůvěry,“ dodává vedoucí Jazykového centra.  „Zároveň jsme si tímto filmem připomněli nadcházející životní jubileum sira Nicholase Wintona,“ který v loňském roce oslavil úctyhodných sto čtyři let. „Jeho akce na záchranu židovských dětí z obsazeného Československa v roce 1939 vyvolávají dodnes nesmírnou úctu a obdiv. Jejich symbolika přesahuje vypjaté válečné momenty a promítá se i do všedního života každého z nás. V současné době probíhá petiční kampaň za nominaci Sira Wintona na  Nobelovu cenu Míru,“ shrnuje Andrea Koblížková.

V Londýně začala žít svůj druhý život

Lady Milena Grenfell-Baines se narodila 11. listopadu 1929 v Praze jako Milena Fleischmannová v rodině Rudolfa Fleischmanna. Nevlastní matka stihla Milenu společně s její sestrou poslat 31. července 1939 do Anglie jedním z posledních vlaků, které organizoval britský makléř Nicholas Winton. Ve Velké Británii vystudovala Milena Československou státní školu ve Walesu, kterou zde zřídila československá exilová vláda.

Poté se stala dětskou ošetřovatelkou a v padesátých letech působila dva roky jako au-pair ve Francii. Poté se vrátila do Prestonu, kde potkala svého budoucího manžela – předního britského architekta sira George Grenfell-Bainese, v jehož ateliéru „GG“ pracovali např. i čeští architekti Jan Kaplický a Eva Jiřičná.

Lady Milena se do České republiky často vrací, i když se svou rodinou žije v Prestonu na severu Anglie. Zároveň přiznává, že celý život má vřelý vztah k oběma svým vlastem a vždy se aktivně zapojovala do veřejného dění v obou zemích. V roce 1998 se tak stala předsedkyní British Czech and Slovak Association, nejvýznamnější krajanské organizace ve Velké Británii. V roce 1999 získala Cenu Jana Masaryka Gratias agit  udělenou ministrem zahraničí ČR za šíření dobrého jména České republiky v zahraničí a byla zařazena mezi deset nejvlivnějších Češek ve světě.

Lady Milena proslavila remosku v Anglii

Za svou slávu na britských ostrovech vděčí paní Mileně Grenfell-Baines také tradiční česká remoska. Té se v Anglii prodaly desítky tisíc kusů. A na začátku všeho byla náhoda. Paní Milena chtěla své sestřenici z Prahy koupit vánoční dárek a ta si přála pod stromečkem najít remosku. Když ji šly spolu koupit, napadlo paní Milenu, že je vlastně škoda, že něco tak praktického nemají také v Anglii.

Sama proto zvedla telefon a kontaktovala výrobce a nabídla jim pomoc s propagací remosky ve Velké Británii. Remoska se dostala do zásilkových katalogů a jen během prvních pár dní se prodalo asi půl druhého tisíce kusů. Lady Milena Grenfell-Baines vydala v Anglii dokonce již dvě kuchařky, které britským hospodyním radí, jak remosku co nejlépe používat.

To, co v mých očích z paní Mileny dělá Lady Milenu, není šlechtický titul. Je to především její neuvěřitelná noblesa obyčejnosti. Dává lidem kolem pocítit, že věnuje stejnou opravdovost vedení interview s dirigentem Liverpoolské královské filharmonie, péči o naše studenty v Prestonu, i propagaci českého výrobku,“ uzavírá Andrea Koblížková.

Ing. Helena Volejníková
Oddělení propagace a vnějších vztahů UPa


Přišlo vám to zajímavé? Dejte o tom vědět