Předseda představenstva společnosti Atas Otto Daněk: Najděte zalíbení v práci, kterou děláte

15. 04. 2015

Před jednačtyřiceti lety byl přijat ke studiu makromolekulární chemie na tehdejší Vysoké škole chemicko-technologické v Pardubicích. Díky pevné vůli a píli školu úspěšně dokončil a neváhal nabyté vědomosti využít v praxi. Většinu své kariéry se pohybuje v top managementu technologických či elektrotechnických firem. Navštívil více než padesát zemí a uzavřel dohody v hodnotě několika miliard korun. V současné době zastává pozici předsedy představenstva společnosti Atas elektromotory Náchod, a. s., a stále externě spolupracuje se svou alma mater.

Co vám přineslo studium na Univerzitě Pardubice, respektive na Vysoké škole chemicko-technologické v Pardubicích?

V letošním roce je to právě čtyřicet jedna let od doby, kdy jsem nastoupil ke studiu na tehdejší Vysoké škole chemicko-technologické. Přinesla mi mnohé, nejdříve bych však zmínil pevnou vůli. Školu jsme ráno začínali v 6 hodin a velmi často končili po 20 hodině. Po prvním semestru nás zůstaly dvě třetiny a selekce „zrna od plev“ se konala až do konce 6. semestru.

Následně bych jmenoval píli, protože v tomto popsaném studijním režimu jsme se museli připravovat na následující den a velmi dobře si vzpomínám, jak se nám častokrát nechtělo. Navíc jsme si na studium vydělávali na nočních směnách v Semtíně. A nakonec bych jmenoval veliký objem vědomostí – jak do hloubky, tak i do šířky problémů. Nezapomenu na slova doc. Votínského, který říkal: „Vysokoškolák by měl o všem vědět něco a o něčem všechno.“ Jeho slova mohu z titulu své celoživotní praxe v hluboké úctě potvrdit.

Co považujete za největší úspěch ve své profesní kariéře?

Tři čtvrtiny svojí praxe pracuji v top managementu. V počátcích kapitalismu v Čechách jsem se živil profesí risk manažera. To je taková praktická škola života. Tak trochu bych to připodobnil k práci chirurga – je potřeba býti rychlý, přesný, mít chladnou hlavu, ale být i empatický. V rámci této mise se mi podařilo zachránit před úpadkem pět významných českých firem, ve kterých pracovalo více než osm tisíc zaměstnanců.

Co byste poradil studentům Univerzity Pardubice, kteří chtějí uspět ve své profesi?

Studujte na „plný úvazek“, hlava ve vašem věku je schopna pojmou neuvěřitelné množství informací. Navíc v zaměstnání budete většinou za získávání dalších informací platit. Učte se s těmito informacemi pracovat, samotné informace, pokud se neumí využít, jsou k ničemu. Vyberte si studium, které vás po jeho ukončení uživí. Dnes si studenti bohužel vybírají buď trendy obory, nebo nejsnadnější cestu k titulu – obojí je špatně. Najděte zalíbení v práci, kterou děláte. Pokud se vám to nepodaří, práci opusťte – otravujete sebe i okolí a dosahované výsledky jsou jen zlomkem toho, co by se s mnohem menším úsilím dalo dosáhnout, kdybyste práci dělali s láskou. Pamatujte na slova Johna Scullyho, někdejšího prezidenta společnosti Apple, který řekl: „Budoucnost patří těm, kteří vidí možnosti ještě před tím, než se stanou očividné.“

Kdo je Otto Daněk

Vystudoval makromolekulární chemii na VŠCHT (1979). Později absolvoval několik odborných stáží, například v Japonsku (Bridgestone), v USA (Motorola), v Německu (Woco) či v Hongkongu (Obchodní komora). Pracoval ve vedení několika významných českých firem (Rubena Náchod, a.s., Motorpal Jihlava, a. s., Expert & Partner Praha, Jitona Soběslav, a. s. V současné době je předsedou představenstva společnosti Atas elektromotory Náchod, a. s. Kromě toho je činný také v různých asociacích a sdruženích. Zastává pozici viceprezidenta Asociace exportérů ČR, je členem představenstva Českomoravské elektrotechnické asociace, členem Asociace manažerů ČR nebo členem Tripartity KHK. Externě spolupracuje s Ministrem zahraničních věcí ČR, s Univerzitou Pardubice a Vysokou školou finanční a správní Praha.

Mgr. Jana Hlavatá
Oddělení propagace a vnějších vztahů UPa


Přišlo vám to zajímavé? Dejte o tom vědět