Úspěšný absolvent Jan Hřídel: Pro práci jsou důležité zkušenosti a kontakty

2. 02. 2015

Je stále na začátku své profesní kariéry. Dopředu ho ženou nové zkušenosti a snaha pracovat sám na sobě. Říká, že člověk by se neměl bát výzev a měl by se svých cílů snažit dosáhnout, byť vás to může stát nejedno odmítnutí. Jan Hřídel (30), absolvent Fakulty elektrotechniky a informatiky, radí studentům, aby četli motivační knihy, nebáli se zeptat na to, co je zajímá. A když to půjde, snažili se získat co největší praxi.

Co vám přineslo studium na Univerzitě Pardubice?

Kromě předání znalostí a otevření očí do světa informačních technologií mi přineslo možnost zapojit se do praxe v rozrůstající se IT společnosti, firmě eBRÁNA. Myslím, že to byl klíčový okamžik. Ve firmě jsem působil na různých postech po celou dobu studia a více méně teoretické znalosti získané na akademické půdě jsem doplňoval zkušenostmi z praxe.

Co považujete za největší úspěch ve své ještě krátké profesní kariéře?

Toto je těžká otázka. Doufám, že ten největší úspěch teprve přijde. Pokud bych měl vypíchnout jeden jediný největší dosavadní úspěch, řekl bych, že jsou to získané kontakty a seznámení se s velice úspěšnými lidmi.

Jinak je to určitě vedení coworkingového centra GoUP! Startup home. Ale s tím jsou spojeny i ty důležité kontakty. Bez podpory zkušenějších by to nešlo.

Za velký úspěch též považuji možnost dělat v roce 2011 homeoffice půl roku z Portugalska. Získal jsem další zkušenosti a další kontakty.

Co byste poradil studentům, kteří chtějí uspět ve své profesi?

V první řadě bych doporučil číst. Dnes je dostupné nepřeberné množství motivačních knih a knih o osobním rozvoji. Ne že by bylo nutné tyto knihy všechny přečíst od začátku do konce, ale myslím, že každý si najde nějakou pasáž, která ho osloví, ke které se může kdykoli vrátit a která ho znovu nakopne k tomu, aby vstal a šel dál. Ani netvrdím, že to musí být nutně papírová kniha – klidně to může být audiokniha nebo jiná multimediální záležitost.

Dále bych doporučil trénovat odvahu zvednout telefon nebo napsat e-mail a oslovit lidi, o kterých si myslíte, že jsou špičky ve svém oboru a jsou vám vzorem. Zeptat se na něco, co vás zajímá. Přinejhorším vás čeká odmítnutí - vsadím se, že nebude ani první ani poslední. Případně tyto idoly sledovat třeba na twitteru nebo číst jejich blog.

Dnes je důležitým faktorem mít zkušenost s praxí. Mít něco, na co se můžete odkázat ve svém životopise. Ať už je to brigáda u reklamní agentury nebo třeba spolupráce na zajímavém projektu. Sám teď s dobrovolníky z řad studentů Fakulty elektrotechniky a informatiky vyvíjím systém, který napomůže vysokoškolákům k onomu získání praktických zkušeností.

A na závěr radím – dejte si záležet na hezky zpracovaném CV. A hlavně se učte anglicky!

Kdo je a co dělá Jan Hřídel

  • Inženýrský titul získal na Univerzitě Pardubice v roce 2009, na Fakultě elektrotechniky a informatiky vystudoval obor Informační technologie.
  • Od roku 2013 je ředitelem v coworkingovém centru GoUP! Startup home
  • Centrum podporuje začínající podnikatele a mimo jiné spolupracuje s Centrem transferu technologií a znalostí UPa na organizaci soutěže Byznys trefa
  • Od roku 2014 je jednatelem a projektovým manažerem společnosti ANGITU s.r.o.
  • Vyvíjí nový systém orientovaný na vysokoškoláky, který by měl podpořit jejich uplatnění v praxi
  • Externě působí na Fakultě elektrotechniky a informatiky Univerzity Pardubice, kde vyučuje předměty Pokročilé techniky programování a Návrh a tvorba www stránek.

Bc. Věra Přibylová
Oddělení propagace a vnějších vztahů UPa


Přišlo vám to zajímavé? Dejte o tom vědět