Absolventka Fakulty filozofické Petra Schönbeková: Cest k úspěchu může být víc, nesmíte se ale nikým a ničím nechat odradit

11. 06. 2015

Její profesní kariéra teprve odstartovala. Ještě nedávno totiž usedala do vysokoškolských lavic a vstřebávala cenné informace od zkušených akademiků a mentorů. Petra Schönbeková (23 let) vystudovala bakalářský obor Humanitní studia na Fakultě filozofické Univerzity Pardubice a díky dlouhodobé spolupráci s organizací Kroužky Východní Čechy ihned naskočila do pracovního procesu. A velmi brzy se vypracovala na zástupkyni ředitelky.

Proč jste se rozhodla pro studium oboru Humanitní studia?

Studovala jsem střední Hotelovou školu v Poděbradech, která byla zaměřená spíše na management a ekonomii. Studium bylo obsáhlé, že jsem si řekla, že už se toho snad ani víc z ekonomiky a managementu naučit nemůžu a chtěla jsem změnu. Rozhodla jsem se pro humanitní studia, kde jsem získala všeobecný přehled ve společenských vědách a všestrannost v oboru, kterou mnozí studenti považují za zbytečnou a nevyužitelnou. Já ji považuji za moji přednost. Záleží jenom na tom, jak ji dokážete uchopit a využít.

Co vám tedy vysoká škola do života dala?

Když se zamyslím nad tím, co mi studium nejvíce přineslo, můžu s čistým svědomím napsat: nalezení životního cíle a cesty k němu. Při studiu jsem si ujasnila, co chci a jak toho chci dosáhnout. Byl to obrat o sto osmdesát stupňů, ujasnila jsem si priority, hodnoty a směr, kterým chci dále jít.

Získala jsem nové přátele, zkušenosti, naučila jsem se samostatnosti. Díky studiu oboru Humanitní studia jsem absolvovala zajímavé exkurze a praxe. Nikdy například nezapomenu na pocit, který jsem měla, když jsem vstoupila za zeď mužské věznice v Pardubicích. Cítila jsem se nejistě, stísněně z veškeré atmosféry, která na mě působila z pevných stěn věznice, ale na druhou stranu jsem pociťovala napětí a zvědavost. Zajímal mě režim vězňů, jejich zázemí, podmínky a také příběhy. Byl to opravdu intenzivní zážitek.

Jste na začátku kariéry a máte slibně nakročeno.

Ano, moje profesní kariéra se teprve rozjíždí, proto doufám, že úspěchů přijde ještě mnoho (úsměv). Ale již nyní za svůj největší úspěch považuji, že jsem získala svoji první pracovní pozici, jakou mám nyní. Pracuji v obecně prospěšné společnosti KROUŽKY VÝCHODNÍ ČECHY. Měla jsem ohromné štěstí, protože moje práce mě velice baví a naplňuje. A myslím, že je to takové zaměstnání snů každého absolventa. Nejpřínosnější na mojí práci je okamžitá zpětná vazba. Organizujeme zájmové kroužky pro děti, pokud jsou spokojené ony samotné, jejich rodiče a také vedení našich partnerských škol, je to pro mě každodenní úspěch.

Díky dlouhodobé spolupráci s touto organizací si mě paní ředitelka Květa Štěrbová vybrala na pozici asistentky. A jelikož jsme spolu spolupracovaly již za mého studia a práce v „kroužcích“ mi přišla smysluplná a plnohodnotná, nabídla jsem paní Štěrbové své nadšení a služby a po úspěšném výběrovém řízení jsem pozici získala. Určitě i díky těmto nabytým zkušenostem ze studia a mé pracovitosti jsem se během letošního školního roku vypracovala na post zástupkyně ředitelky společnosti.

Co byste poradila studentům Univerzity Pardubice, kteří chtějí uspět ve své profesi?

Aby se nevzdávali a šli za svým cílem. Cest může být víc, mohou být různě obtížné a různě dlouhé, ale nesmí se nechat ničím a nikým odradit. Je také důležité vše dotáhnout do konce, musí být trpěliví, cílevědomí a připravení se postavit všemu čelem, při studiu i v profesním životě. Příležitosti něčemu se naučit, něco získat chyťte pevně za opratě, při praxích se snažte získávat kontakty a také se neohlížejte zpět, naopak – jděte vpřed a nebojte se budoucnosti.

Kdo je Petra Schönbeková

Vystudovala Fakultu filozofickou Univerzity Pardubice obor Humanitní studia. V magisterském studiu pokračovala na Univerzitě Hradec Králové v oboru Sociální pedagogika (kombinované studium). Nyní pracuje jako zástupkyně ředitelky u neziskové společnosti KROUŽKY VÝCHODNÍ ČECHY. Tato společnost organizuje zájmové kroužky pro děti v mateřských a základních školách. Ráda sportuje a tancuje, proto se také věnuje výuce převážně kroužků zaměřených na pohyb. Učí angličtinu a hru na flétnu.

Bc. Věra Přibylová
Oddělení propagace a vnějších vztahů UPa


Přišlo vám to zajímavé? Dejte o tom vědět